“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

17.07.2021 22:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Personat që kërkojnë lëmoshë punojnë për gupe kriminale”

Policia e Kosovës në një plan operativ që nga data 12 korrik ka identifikuar 66 lëmoshkërkues në Kosovë.

Vapa e madhe nuk e ndalon atë që të qëndrojë në sheshet e kryeqytetit.

Kjo e moshuar, me origjinë nga Shqipëria është vetëm njëra nga shumë lëmoshkërkues që qëndrojnë në qendër të kryeqytetit.

Ajo thotë se në Kosovë ka ardhur vetëm një ditë më parë, pa dashur të deklarohet për arsyet pse bën këtë punë.

Një tjetër e moshuar më tutje, qëndron poshtë një hijes.

Gjithashtu kërkon ndihmë nga kushdo që kalon andej.

Megjithatë as ajo nuk pranon të flasë.

Freski po kërkojnë edhe e tërë kjo familje nga Fushë-Kosova që kërkon lëmoshë ne Prishtinë.

E kryefamiljari i cili është edhe në gjendje të rëndë shëndetësore thotë se punojnë që nga mëngjesi.

Dhe se fitimi është minimal.

Më shqetësuese, është se lëmoshë detyrohen të kërkojnë edhe fëmijët, të cilët e kanë të ndaluar me ligj këtë aktivitet.

Njëri nga ta, thotë se shuma që fiton është e ulët.

Ndërkaq personat të cilët kanë kryer hulumtime tregojnë se si funksionon kjo kategori në Kosovë.

Ata thonë se zakonisht prapa tyre qëndrojnë grupe të organizuara kriminale.

Çollaku tregon se lëmoshkërkuesit kryesisht nuk janë nga Kosova.

Por, Policia e Kosovës, në një aksion ka identifikuar dhjetëra lëmoshkërkues, prej tyre shumica shtetas të Shqipërisë.

Ndaj disa prej tyre, janë iniciuar edhe procedura penale.

Në Kosovë në vitin 2019 Policia e Kosovës ka evidentuar gjithsej 232 persona kërkues lëmoshe.

Kurse gjatë vitit të kaluar, janë evidentuar gjithsej 236 persona lëmoshkërkues.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë