Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

14.10.2021 16:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Pekini raportoi 206 ditë me cilësi të mirë ajri në nëntë muajt e parë të vitit, një rritje prej nëntë ditësh nga viti në vit, njoftoi zyra komunale e ekologjisë dhe mjedisit të martën.

Leximi mujor për PM2.5 në shtator ra në 18 mikrogramë për metër kub dhe qyteti ka vendosur një rekord të cilësisë së ajrit me përqendrimin e tij kumulativ të PM2.5, një matës kryesor i ndotjes së ajrit, duke u pakësuar në 33 mikrogramë për metër kub në tre tremujorët e parë.

Në periudhën janar-shtator, Pekini ka marrë një sërë masash për të trajtuar ndotjen e ajrit, duke përfshirë heqjen graduale të automjeteve të vjetra me karburant dhe mbikëqyrjen e automjeteve që punojnë me naftë. Gjithashtu janë bënë përpjekje për të rritur mbikëqyrjen e fabrikave dhe vendeve të ndërtimit, bën të ditur “Xinhua”.

PM2.5, që u referohet grimcave të ajrit më të vogla se 2.5 mikrometra në diametër, paraqet rreziqe serioze për shëndetin.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

SHBA-ja heq vizat për kroatët

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Rimëkëmbja ekonomike kërkon marrjen e masave për mbrojtjen e diversitetit nepërmjet bashkëpunimit global

Rimëkëmbja ekonomike kërkon marrjen e masave për mbrojtjen e diversitetit nepërmjet bashkëpunimit global