PE me kërkesë ndaj Serbisë: Hapja e kapitujve të rinj vetëm pas sanksioneve kundër Rusisë

08.06.2022 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PE me kërkesë ndaj Serbisë: Hapja e kapitujve të rinj vetëm pas sanksioneve kundër Rusisë

Parlamenti i Evropës po i kërkon Serbisë të vendosë sanksione ndaj Rusisë për shkak të agresionit të saj kundër Ukrainës dhe të marrë një vendim të qartë nëse do të anëtarësohet ose jo në Bashkimin Evropian, thuhet në dokumentin e publikuar sot nga televizioni shtetëror serb.

Me vërejtjet e mëparshme lidhur me sundimin e ligjit dhe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, raporti për Serbinë qartëson se “përputhja me politikën e jashtme të BE-së, përfshirë sanksionet kundër Rusisë, do të përcaktojë rrjedhën e mëtejshme të negociatave të anëtarësimit”.

Teksti, i rënë dakord nga grupet kryesore politike të PE-së, theksoi “nevojën e Serbisë për t’u lidhur me qëndrimet e BE-së mbi luftën në Ukrainë, sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe liritë e medias”.

Eurodeputetët thonë se mbështesin anëtarësimin e Serbisë në BE, por se kjo varet nga vullneti politik i autoriteteve serbe dhe gatishmëria për “reforma të pakthyeshme, veçanërisht në sundimin e ligjit”.

Ligjvënësit po bëjnë thirrje për sanksione urgjente, duke shprehur shqetësimin se Serbia është ndër të paktat vende evropiane që nuk ka respektuar qëndrimin e BE-së dhe se ajo është e fundit në rajon për sa i përket pajtueshmërisë me euro-bllokun.

“Ne mbrojmë që kapitujt e rinj të negociatave të hapen vetëm kur Serbia të merr masat e nevojshme në këtë drejtim, përfshirë edhe në fushën e sundimit të ligjit”, thuhet në raport.

Ligjvënësit i bënë thirrje Serbisë të rishqyrtojë bashkëpunimin e saj ekonomik me Rusinë dhe të pezullojë bashkëpunimin ushtarak me Moskën, duke përfshirë projekte të tilla si e ashtuquajtura Qendra Humanitare Ruse në Nish, të cilën kritikët e shohin si një projekt të drejtpërdrejtë strategjik rus në Serbi. Ata janë të shqetësuar edhe për blerjen e pajisjeve ushtarake nga Rusia, Bjellorusia dhe Kina, duke thënë se ajo përbën 70 për qind të prokurimit total në Serbi.

Raporti përmend gjithashtu shqetësimet për raportet e përgjimeve të liderëve të opozitës ruse në Beograd, akuza të hedhura poshtë nga zyrtarët serbë si të pabaza.

Teksti kritikon gjithashtu përhapjen e dezinformatave në lidhje me agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, duke përfshirë përfshirjen e mediave pranë qeverisë, dhe u bën thirrje autoriteteve serbe të ndërmarrin hapa vendimtarë në luftën kundër lajmeve të rreme më të përhapura.

Raporti do të votohet në një sesion të Komitetit të Punëve të Jashtme të PE më 14 qershor dhe duhet të miratohet në seancën plenare të PE në qershor.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet