Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

27.11.2021 13:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Vlera e aksioneve dhe çmimi i naftës ranë për më shumë se 10 për qind të premten, pasi paraqitja e variantit të ri të koronavirusit, B.1.1.259 i goditi tregjet globale.

Rënies i prinë tregjet aziatike. Indeksi hang Seng i Hong Kongut shënoi rënie prej 2.7 për qind, ndërsa Nikkei i Japonisë për 2.5 për qind. Rënie shënuan edhe tregjet në Evropë, përfshirë DAX-in e Gjermanisë dhe CAC40-ëshin e Francës mes 3 e 4 për qind.

Dukuria e njëjtë u paraqit edhe në tregjet e Shteteve të Bashkuara. Dow ra për rreth 2.5 për qind. S&P 500 dhe Nasdaq shënuar rënie prej gati 2 për qind, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express.

Çmimi i karburanteve në Shtetet e Bashkuara gjithashtu shënoi rënie, për më shumë se 11 për qind dhe ra nën çmimin prej 70 dollarësh për fuçi.

Ministri britanik i Shëndetësisë tha se varianti i ri mund të jetë më ngjitës se varianti Delta dhe se vaksinat që janë në dispozicion tash për tash mund të jenë më pak efektive ndaj variantit të ri.

Përhapja e variantit të ri, kryesisht në Afrikën Jugore, ka bërë që Britania e Madhe dhe disa shtete tjera të marrin masa. Qeveria britanike i ka ndaluar fluturimet nga gjashtë shtete afrikane. Edhe disa vende të BE-së janë duke marrë masa të ngjashme.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit