Osmani: Serbia po tenton që ta destabilizojë Kosovën përmes strukturave ilegale në veri

29.11.2021 12:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani: Serbia po tenton që ta destabilizojë Kosovën përmes strukturave ilegale në veri

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, gjatë konferencës me homologun e saj slloven, Borut Slloven, ka folur për strukturat paralele serbe në veri të vendit.

Ajo tha se Serbia po vazhdon që ta destabilizojë Kosovën përmes këtyre strukturave, dhe se rritja e ndikimit rus paraqet kërcënim për destabilizim të mëtejmë të rajonit.

“Për fat të keq, Serbia po vazhdon që përmes strukturave ilegale në veri të vendit tonë të destabilizojë Kosovën. Po ashtu, rritja e ndikimit rus paraqet një kërcënim për destabilizimit të mëtejmë të rajonit, sepse kjo rritje e ndikimit rus asnjëherë s’ka pasur qëllim të mirë, por ka qëllim që të luftojë sistemet e bazuara në vlera, që janë NATO dhe BE”, është shprehur Osmani, njofton Klankosova.tv.

Ajo tha se për t’i luftuar këto tendenca destabilizuese, Kosova ka nevojë për përkrahjen e miqve, duke e përmendur këtu presidentin e Sllovenisë, Pahor, i cili sipas Osmanit, e njeh mirë rajonin dhe faktin se çka ndodhë në qoftë se nuk ndërhyhet me kohë për t’i ndalë tendencat autokratike e destabilizuese.

Më tej, Osmani ka përmendur edhe marrëveshjet që janë arritur mes Kosovës e Serbisë, ku tha se më shumë se 2/3 e këtyre marrëveshje s’janë implementuar nga Serbia, që sipas Osmanit, më e rëndësishmja është ajo e nënshkruar më 2015 që kërkohet nga Serbia që t’i shkatërrojë të gjitha strukturat ilegale në veri të vendit.

“Serbia nuk i ka impelementuar më shumë se 2/3 e marrëveshjeve. Ato më të rëndësishmet janë të nënshkruara në 2015 që kërkojnë nga Serbia që t’i shkatërroj të gjitha strukturat ilegale në veri të Kosovës”.

“Serbia vazhdon t’i financoj këto struktura ilegale të cilat po krijojnë probleme për shtetin tonë dhe po terrorizojnë popullatën atje. S’ka asgjë më të rëndësishme se mbrojtja e qytetarëve”, është shprehur Osmani, njofton Klankosova.tv.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani: Serbia po tenton që ta destabilizojë Kosovën përmes strukturave ilegale në veri

Osmani: Serbia po tenton që ta destabilizojë Kosovën përmes strukturave ilegale në veri

Presidenti slloven: BE-ja t’ia liberalizojë vizat Kosovës, tejkaloni mosmarrëveshjet me Serbinë

Presidenti slloven: BE-ja t’ia liberalizojë vizat Kosovës, tejkaloni mosmarrëveshjet me Serbinë

5 mijë e 556 patentë-shoferë të konfiskuar për nëntë muaj në Kosovë

5 mijë e 556 patentë-shoferë të konfiskuar për nëntë muaj në Kosovë

Mutacioni i ri i COVID-19, reagon Von der Leyen: Bota është në një garë me kohën

Mutacioni i ri i COVID-19, reagon Von der Leyen: Bota është në një garë me kohën

Po e çon Bosnjën drejt konfliktit, Dodiku sfidon Perëndimin: Kam përkrahjen e Rusisë dhe Kinës

Po e çon Bosnjën drejt konfliktit, Dodiku sfidon Perëndimin: Kam përkrahjen e Rusisë dhe Kinës

Këto janë rregullat që duhet të ndiqni për të rivotuar përmes postës për zgjedhjet në Dragash

Këto janë rregullat që duhet të ndiqni për të rivotuar përmes postës për zgjedhjet në Dragash

Vuçiq: Kjo gjë më bindi që nuk duhet ta njohim Kosovën

Vuçiq: Kjo gjë më bindi që nuk duhet ta njohim Kosovën

Arrestohet hajni që vodhi 70 euro në një lokal në Vushtrri

Arrestohet hajni që vodhi 70 euro në një lokal në Vushtrri

Presidentja Osmani takohet me homologun slloven Borut Pahor

Presidentja Osmani takohet me homologun slloven Borut Pahor

Ndryshimet klimatike ulin prodhimet bujqësore në Maqedoninë e Veriut  

Ndryshimet klimatike ulin prodhimet bujqësore në Maqedoninë e Veriut  

“Unë e shkreta thurja vargje që t’i bëj këngë për dasmën tënde”, postimi i motrës së 33 vjeçarit që vdiq në Rugovë

“Unë e shkreta thurja vargje që t’i bëj këngë për dasmën tënde”, postimi i motrës së 33 vjeçarit që vdiq në Rugovë

Rastet e reja me Covid-19

Rastet e reja me Covid-19

Varrosen dy nxënësit në Gllogjan të Deçanit, qindra njerëz ua japin lamtumirën e fundit

Varrosen dy nxënësit në Gllogjan të Deçanit, qindra njerëz ua japin lamtumirën e fundit

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Vjosa Osmani dhe Albin Kurti bëjnë homazhe te shtatoret e varret e figurave historike

Vjosa Osmani dhe Albin Kurti bëjnë homazhe te shtatoret e varret e figurave historike

Veteranët e Shqipërisë dhe Kosovës rikthehen në fushë për lojën miqësore për Ditën e Pavarësisë

Veteranët e Shqipërisë dhe Kosovës rikthehen në fushë për lojën miqësore për Ditën e Pavarësisë