Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

23.06.2022 15:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se kanë marrë mbështetje për liberalizim të vizave sot në samitin e Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor.

Ajo, para mediave pas përfundimit të takimit të sotëm, ka theksuar se deklaratat e dëgjuara sot duhet të jenë hapa konkret.

“Kemi dëgjuar shumë deklarata mbështetëse për Kosovën sot, së pari për në perspektivën e qartë evropiane, së dyti për liberalizimin e vizave, së treti shumë mbështetje për rreshtimin tonë të njëqind përqind me Bashkimin Evropian, specifikisht kur vjen tek sanksionet ndaj Rusisë”.

“Por tani, ne duhet të shkojmë nga fjalët në vepra, duhen hapa konkret nga deklaratat përkrahëse. Neve na duhet një vendim për liberalizimin e vizave. Padyshim, takimi i Këshillit të Bashkimit Evropian do të vazhdojë dhe ne e kuptojmë që vota nuk është pjesë e këtij formati. Por sidoqoftë, unë besoj se deklaratat politike që janë bërë nga shumica sot në mbështetje të Kosovës, duhet tani të bëhen në hapa konkret dhe në vota në nivel të këshillit të ministrave”,ka thënë Osmani.

“Epo, më duhet të them se ky ka qenë një sinjal shumë më pozitiv i deklaratave, që kemi dëgjuar deri më tani, për liberalizimin e vizave, madje edhe vendet që dikur hezitonin në të kaluarën, shumë prej tyre kanë treguar mbështetje sot, mbështetje konkrete dhe ata kërkuan që të bëhet progres në këtë drejtim, nuk do të doja të veçoja një vend të vetëm evropian për mbështetjen e tyre, sepse padyshim ne llogarisim në të gjithë ato”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri

Murati kundër tërheqjen së Trustit, përmend shtesat për fëmijë

Murati kundër tërheqjen së Trustit, përmend shtesat për fëmijë

Tahiri, Kurtit: Jeni mashtrues, Trusti s’iu nevojitet milionerëve por sektorit privat

Tahiri, Kurtit: Jeni mashtrues, Trusti s’iu nevojitet milionerëve por sektorit privat

Osmani shefave të BE-së : Unë jam e vetmja në tryezë që duhet të marr vizë, hiqni vizat

Osmani shefave të BE-së : Unë jam e vetmja në tryezë që duhet të marr vizë, hiqni vizat

Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

Presidentja Osmani takohet me kancelarin Scholz, e falënderon në emër të popullit të Kosovës

Presidentja Osmani takohet me kancelarin Scholz, e falënderon në emër të popullit të Kosovës

Mustafa thirrje deputetëve të VV’së që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Mundësia e fundit që t’u dilni në krahë qytetarëve

Mustafa thirrje deputetëve të VV’së që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Mundësia e fundit që t’u dilni në krahë qytetarëve

Duda Balje thotë se do të votojë pro tërheqjes së Trustit

Duda Balje thotë se do të votojë pro tërheqjes së Trustit

Haxhiu u kërkon deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Kërkesa buron nga qytetarët

Haxhiu u kërkon deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Kërkesa buron nga qytetarët

Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë

Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë