Osmani nga Prespa ka tri porosi për BE-në

16.06.2022 20:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Osmani nga Prespa ka tri porosi për BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, bëri thirrje që qytetarëve të vendit që e drejton t’iu liberalizohen vizat, ndërsa shtetit t’i përkrahet statusi kandidat për BE, kur të aplikojë për të.

“Kosova ka pritur më shumë se pesë vjet që kur Bashkimi Evropian vendosi për liberalizim të vizave për vendin tonë, por ende kjo gjë nuk është bërë. Mijëra të rinj vazhdojnë të humbasin ditë të diplomimit dhe mundësi të ndryshme, sepse nuk mund të sigurojnë terminin për vizë, dhe kjo padrejtësi duhet të mbarojë”, tha Osmani në fjalimin e saj në forumin rajonal në Prespë.

“Ky nuk është një vendim i vështirë, sepse ne veçse i kemi përmbushur të gjitha kriteret dhe s’ka më asnjë arsye që ta mbani Kosovën në geto”, shtoi ajo.

Para liderëve të rajonit dhe të pranishmëve në forum, ajo tha se Bashkimi Evropian duhet të qëndrojë i bashkuar kur bëhet fjalë për Kosovën.

“Të dëshmojnë që janë të vërtetë. Në samitin e qershorit do të dëgjojmë fjalime inkurajuese, por neve na duhen vepra”.

Duke iu referuar influencës së Rusisë dhe Kinës në rajon, Osmani deklaroi se historia ka treguar që kurdo që BE dhe ShBA ka lënë vakum për forcat tjera, ata i kanë shfrytëzuar.

“Edhe më të freskëta janë deklarimet e fundit të Vladimir Putinit, për të cilat ka ngritur vëmendje edhe Volodymyr Zelensky, se rusët duan ta zgjerojnë konfliktin edhe më tej Ukrainës”.

Presidentja e Kosovës vuri në dukje edhe mashtrimet që presidenti rus tenton t’i bëjë me krahasimin e luftës së Kosovës me atë që po e bën në Ukrainë.

“Putin ka folur shumë për Kosovën, duke dashur që t’i bëjë krahasimet false. Por ajo që ai po bën sot në Ukrainë, e ka bërë Sllobodan Millosheviqi në Kosovë”, tha ajo.

“Sa më shumë vonesa të ketë brenda Bashkimit Evropian, aq më shumë hapësirë do të ketë Rusia për ta rritur potencialin e saj në rajon”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë