Njoftim me rëndësi për kosovarët që kërkojnë azil në Zvicër

16.09.2021 10:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njoftim me rëndësi për kosovarët që kërkojnë azil në Zvicër

Parlamenti ka rënë dakord të lejojë autoritetet të përdorin të dhëna elektronike nga celularët, tabletët, kompjuterët dhe USB -të për të përcaktuar identitetin e azilkërkuesve në Zvicër.

Të mërkurën Senati ndoqi Dhomën e Përfaqësuesve, pavarësisht kundërshtimit nga e majta politike, e cila argumentoi se masa është një shkelje e të drejtave themelore. Ministrja e Drejtësisë, Karin Keller-Sutter, tha se masa e re do të zbatohej vetëm në raste të jashtëzakonshme.

Autoritetet e imigrimit kryen një projekt pilot të ngjashëm gjashtëmujor më 2017-18 dhe thanë se ai kishte dhënë rezultate të dobishme në rreth 15% të rasteve.

Në një vendim tjetër, Senati gjithashtu ndoqi dhomën tjetër parlamentare në miratimin e testimit të detyrueshëm Covid për azilkërkuesit që janë në pritje të dëbimit. Kjo masë zbatohet për njerëzit mbi moshën 15 vjeç. Ajo mbetet e vlefshme deri në fund të vitit 2022.

Qeveria dhe shumica në Parlament argumentuan se numri i azilkërkuesve të refuzuar ishte rritur ndjeshëm në muajt e fundit dhe situata nuk kishte gjasa të ndryshonte së shpejti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


21 komuna shkojnë në balotazh, 17 zgjedhin kryetarët e rinj

21 komuna shkojnë në balotazh, 17 zgjedhin kryetarët e rinj

Çelaj: Me këtë rezultat, Urani mund të bëhet kryetar i PDK-së

Çelaj: Me këtë rezultat, Urani mund të bëhet kryetar i PDK-së

Arben Vitia vazhdon të prijë në Prishtinë

Arben Vitia vazhdon të prijë në Prishtinë

Bekim Jashari: Duket se me manipulime dhe blerje votash na u vodh fitorja

Bekim Jashari: Duket se me manipulime dhe blerje votash na u vodh fitorja

30 vjeçari qe dridhi Lutfi Hazirin: Puna e vërtetë fillon tani

30 vjeçari qe dridhi Lutfi Hazirin: Puna e vërtetë fillon tani

Limaj: Malisheva nuk ka votë për ata që i kanë shefat “kullera” dhe “pishpirika”

Limaj: Malisheva nuk ka votë për ata që i kanë shefat “kullera” dhe “pishpirika”

Abdixhiku: Rikthim i madh i LDK-së, në Prishtinë siguruam balotazhin dhe fituam në raund të parë Pejën, Lipjanin e Fushë Kosovën

Abdixhiku: Rikthim i madh i LDK-së, në Prishtinë siguruam balotazhin dhe fituam në raund të parë Pejën, Lipjanin e Fushë Kosovën

Haskuka: Me këtë përqindje fitorja në balotazh është e pashmangshme

Haskuka: Me këtë përqindje fitorja në balotazh është e pashmangshme

Hyseni: Ky është një mesazh për nevojën e ndryshimit në Gjilan

Hyseni: Ky është një mesazh për nevojën e ndryshimit në Gjilan

Sami Lushtaku ia dedikon fitoren Hashim Thaçit e Kadri Veselin

Sami Lushtaku ia dedikon fitoren Hashim Thaçit e Kadri Veselin

Policia tenton të shpërndajë simpatizantët e LVV-së në Gjilan

Policia tenton të shpërndajë simpatizantët e LVV-së në Gjilan

Rakiq: Pa Asociacion nuk do të ketë as institucione të Kosovës

Rakiq: Pa Asociacion nuk do të ketë as institucione të Kosovës

Numërohen mbi 60% të votave në Gjilan, rezultati i ngushtë mes Hazirit dhe Hysenit

Numërohen mbi 60% të votave në Gjilan, rezultati i ngushtë mes Hazirit dhe Hysenit

Numërohen 70% të votave në Mitrovicë, Hamza prin me 20% më shumë vota se Bahtiri

Numërohen 70% të votave në Mitrovicë, Hamza prin me 20% më shumë vota se Bahtiri

Vetëvendosje prin në Gjilan

Vetëvendosje prin në Gjilan

Sulmi i kontejnerit në Jarinjë: Brenda ishin tre policë dhe një doganier (VIDEO)

Sulmi i kontejnerit në Jarinjë: Brenda ishin tre policë dhe një doganier (VIDEO)