Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

17.09.2021 11:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Më shumë se 18 muaj në pandeminë e coronavirusit, një numër vendesh kanë vendosur se është koha për t’u hapur dhe për të miratuar një model “të jetosh me Covid-19”.

Dhe nga këto, siç shkruan CNN, përcjell Telegrafi, disa kanë norma të lakmueshme të vaksinimit; të tjerët kanë vendosur që kostot e kufizimeve të vazhdueshme ekonomike dhe sociale të jenë më të mëdha se përfitimet.

Danimarka: Vendi që deklaroi masat paraprake

Qeveria daneze hoqi të gjitha kufizimet e mbetura të vendosura për shkak të coronavirusit në vend më 10 shtator, duke thënë se Covid-19 nuk ishte më “një sëmundje që është një kërcënim kritik për shoqërinë”.

Danezët tani mund të hyjnë në klube nate dhe restorante pa treguar një “pasaportë Covid”, të përdorin transportin publik pa veshur një maskë fytyre dhe të takohen në një numër të madh pa kufizime – në thelb duke u kthyer në jetën para-pandemike.

Çelësi i suksesit të Danimarkës qëndron pjesërisht në fillimin e vaksinimit: që nga 13 shtatori, mbi 74% e popullsisë së Danimarkës ishte plotësisht e vaksinuar kundër Covid-19, sipas Our World in Data.

Shkalla e transmetimit, ose shkalla R, aktualisht qëndron në 0.7, tha ministri i Shëndetësisë, Magnus Heunicke në Twitter të mërkurën, që do të thotë se epidemia po vazhdon “të bjerë”.

Nëse është mbi 1.0, rastet e Covid-19 do të rriten në të ardhmen e afërt. Nëse është nën 1.0, rastet do të ulen në të ardhmen e afërt.

“Vaksinat dhe përpjekjet e të gjithë qytetarëve të Danimarkës për një periudhë të gjatë kohore janë baza për ne që ta bëjmë këtë mirë”, tha Heunicke.

Përkundër një optimizmi të tillë, Heunicke dha një shënim paralajmërimi muajin e kaluar pasi qeveria njoftoi datën e planifikuar të përfundimit të kufizimeve.

“Edhe pse jemi në një pozitë të mirë tani, ne nuk jemi jashtë epidemisë. Dhe qeveria nuk do të hezitojë të veprojë shpejt nëse pandemia kërcënon përsëri funksione të rëndësishme në shoqërinë tonë”, tha ai.

Singapori: Përpjekja për të jetuar me Covid-19, por Delta po pengon

Qeveria e Singaporit njoftoi në qershor se po planifikonte të lëvizte drejt “një jetese me Covid” – duke u përpjekur për të kontrolluar shpërthimet me vaksina dhe monitoruar shtrimet në spitale në vend që të kufizonte jetën e qytetarëve.

“Lajmi i keq është se Covid-19 mund të mos ikë kurrë. Lajmi i mirë është se është e mundur të jetosh normalisht me të në mesin tonë”, shkruan zyrtarët kryesorë të Covid-19 në Singapor në një artikull në atë kohë.

Autoritetet filluan të lehtësojnë disa kufizime në gusht, duke lejuar njerëzit e vaksinuar plotësisht të darkojnë në restorante dhe të mblidhen në grupe prej pesë vetash, nga dy.

Por një rritje e rasteve të shkaktuara nga varianti shumë infektiv Delta e ka vënë atë strategji nën tendosje, duke bërë që zyrtarët të ndalojnë rihapjen e mëtejshme.

Zyrtarët paralajmëruan javën e kaluar se ata mund të kenë nevojë të rivendosin kufizimet e Covid-19 nëse shpërthimi i ri nuk përmbahet.

Grupi i punës i Singaporit Covid-19 tha se do të përpiqej të kufizonte shpërthimin përmes gjurmimit më agresiv të kontakteve, rasteve dhe grupimeve, si dhe testimeve më të shpeshta të detyrueshme për punonjësit me rrezik të lartë.

Pavarësisht masave të tilla, Singapori raportoi numrin më të lartë ditor të rasteve me Covid-19 në më shumë se një vit të martën.

Deri më tani, numri i njerëzve që sëmuren rëndë mbetet i ulët falë vaksinimit, thanë autoritetet.

Singapori ndoqi një “strategji zero-Covid” agresive para se të ndryshonte qasjen e tij, dhe ka një nga nivelet më të larta të vaksinimit kundër Covid-19 në botë, me 81% të popullsisë të vaksinuar plotësisht.

Tajlanda: Marrja e vaksinës ngadalë, por gjithsesi po hapet

Tajlanda planifikon të rihapë Bangkokun dhe destinacionet e tjera të njohura për vizitorët e huaj muajin e ardhshëm, thanë zyrtarët javën e kaluar, ndërsa kombi i Azisë Juglindore përpiqet të ringjallë industrinë e tij kryesore të turizmit, pavarësisht rritjes së numrit të infeksioneve.

Sipas programit të zgjeruar, turistët që janë të vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 dhe angazhohen për një regjim testimi do të lejohen të hyjnë në kryeqytet, përcjell Telegrafi.

Ishulli Phuket u rihap për vizitorët e huaj të vaksinuar më 1 korrik pa kërkesa për karantinë.

Më 15 korrik, vendi nisi një program të ngjashëm në ishujt Koh Samui, Koh Pha Ngan dhe Koh Tao, i quajtur “Samui Plus”.

Edhe pse i mbajti numrat e ulët të infeksionit në vitin 2020 falë masave të suksesshme të kontrollit, Tajlanda ka luftuar për të mbajtur rastet nën kontroll këtë vit.

Shkalla e vaksinimit ka mbetur pas atyre të disa fqinjëve. Vetëm nën 18% e popullsisë tajlandeze janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 që nga 13 shtatori, sipas Our World in Data, me 21% të tjerë të vaksinuar pjesërisht.

Afrika e Jugut: Lehtësim i masave kufizuese, por Delta është ende një kërcënim

Afrika e Jugut ka filluar të lehtësojë disa kufizime të vendosura për shkak të Covid-19 ndërsa normat e infeksionit ulen në vend.

Ndër masat e tjera, shtetrrethimi gjatë natës në mbarë vendin është shkurtuar nga 11 në mbrëmje deri në 4 të mëngjesit, madhësia e tubimeve të lejuara është rritur në 250 persona brenda dhe 500 jashtë, dhe kufizimet në lokalet ku shitet alkooli janë zvogëluar më tej.

wswiegers@gmail.com

Lehtësimi i kufizimeve, i shpallur nga presidenti Cyril Ramaphosa të dielën, është i dukshëm në një vend që kaloi pjesën më të madhe të pandemisë me rregulla jashtëzakonisht të rrepta të distancimit shoqëror, madje duke ndaluar ndonjëherë të gjitha tubimet përveç funeraleve – dhe ku normat e vaksinimit mbeten të ulëta.

Ramaphosa paralajmëroi se një valë e tretë shkatërruese e infeksioneve e nxitur nga varianti më i transmetueshëm Delta nuk kishte përfunduar, por shtoi se vendi tani ka doza të mjaftueshme vaksine për të mbuluar të gjithë popullsinë e rritur, me më shumë se një të katërtën e të rriturve që marrin të paktën një dozë.

Ai inkurajoi të gjithë të vaksinohen dhe të respektojnë kufizimet e mbetura për të lejuar që vendi të kthehet në normalitet.

“Vala e tretë nuk ka përfunduar ende, dhe vetëm përmes veprimeve tona individualisht dhe kolektivisht do të jemi në gjendje të zvogëlojmë numrin e infeksioneve të reja”, tha ai.

Kili: Shkalla e lartë e vaksinimit do të thotë që turistët mund të kthehen

Kili është vlerësuar ndërkombëtarisht për fushatën e tij të qetë dhe të suksesshme të vaksinimit.

Sipas raporteve të fundit të ministrisë së shëndetësisë, gati 87% e kilianëve të kualifikuar janë plotësisht të vaksinuar.

Vendi tashmë ka filluar të shpërndajë “injeksione përforcuese” për ata që janë plotësisht të vaksinuar.

Autoritetet shëndetësore të enjten miratuan përdorimin e vaksinës kineze Sinovac për fëmijët e moshës gjashtë vjeç e lart; vaksinimet filluan të hënën.

Pavarësisht kërcënimit të paraqitur nga varianti Delta, qeveria të mërkurën njoftoi lëvizje për të rihapur vendin për turizmin ndërkombëtar nga 1 tetori, pikërisht në kohën e sezonit veror të kombit të hemisferës jugore.

Jorezidentët e huaj do të jenë në gjendje të hyjnë me kusht që të plotësojnë disa kërkesa dhe të izolohen për pesë ditë pas mbërritjes.

“Fakti që turistët e huaj mund të vijnë në Kili është një hap i rëndësishëm për rimëkëmbjen e turizmit”, tha nënsekretari për turizmin José Luis Uriarte.

“Është e rëndësishme të theksohet se ky është hapi i parë dhe ne do të jemi në gjendje të vazhdojmë të ecim përpara për sa kohë që ruajmë kushtet e duhura shëndetësore”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma

Mustafa: Zgjedhjet e djeshme e përmbytën mitin e referendumit të proklamuar nga Albini e Vjosa

Mustafa: Zgjedhjet e djeshme e përmbytën mitin e referendumit të proklamuar nga Albini e Vjosa