Njeriu i besuar i Merkelit merr drejtimin e CDU-së, humb “Trumpi gjerman”

16.01.2021 12:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njeriu i besuar i Merkelit merr drejtimin e CDU-së, humb “Trumpi gjerman”

Armin Laschet është kryetari i ri i partisë së kancelares Merkel, Unioni Kristian-demokrat. Ai u zgjodh me 521 vota të delegatëve. Kandidati tjetër, Friedrich Merz, i cili nga disa quhej “Trumpi gjerman”, humbi në balotazh.

Laschet nga viti 2017 ka shërbyer si kryeministër rajonal i rajonit me popullsinë më të madhe në Gjermani, Nordrhein-Westfalen, shkruan Deutsche Welle.

Në fjalimin e tij para procesit të votimit, ai e theksoi rëndësinë e unitetit. “CDU-ja nuk ka nevojë për një shef ekzekutiv që ta udhëheqë atë, por për një kapiten të ekipit që do t’i prijë rrugës dhe ta mbajë partinë të bashkuar”, tha ai.

Laschet ka qenë një nga nënkryetarët e CDU-së që nga viti 2012. Ai gjatë tërë kohës ka qenë partner i besueshëm i Angela Merkel.

Ai në vitin 2019 formoi një aleancë me ministrin gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn. Vetëm disa ditë para votimit të kryetarit të ri të partisë, ata publikuan një program 10-pikësh. Ata thanë se synojnë që këtë dekadë ta bëjnë dekadë të modernizimit për Gjermaninë.

Gazeta Express disa ditë më parë raportoi për kandidatin tjetër që e humbi këtë garë, Friedrich Merz, figurë që ka qëndrime kundërthënëse dhe dallime të mëdha me Merkelin dhe aleatin e saj, Laschet. Gazeta Politico vitin e kaluar e cilësoi atë si “Trumpi gjerman”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nisin Hetimet për 65 milionë eurot që Avdullah Hoti ua ndau bizneseve

Nisin Hetimet për 65 milionë eurot që Avdullah Hoti ua ndau bizneseve

Policia: Visar Duriqi në vetëmbrojtje të tre sulmuesit i theri me thikë

Policia: Visar Duriqi në vetëmbrojtje të tre sulmuesit i theri me thikë

Bislimi: Lideri i ri i LDK-së do jetë përcaktues për ngritjen apo rënien e partisë

Bislimi: Lideri i ri i LDK-së do jetë përcaktues për ngritjen apo rënien e partisë

Qeveria ndan një milion euro nga Programi Rimëkëmbjes për programet ekzistuese dhe të reja që lidhen me zhvillimin rajonal

Qeveria ndan një milion euro nga Programi Rimëkëmbjes për programet ekzistuese dhe të reja që lidhen me zhvillimin rajonal

“Vëlla Ibrahim”, Letra që Adem Demaçi ia kishte dërguar Ibrahim Rugovës më 1992

“Vëlla Ibrahim”, Letra që Adem Demaçi ia kishte dërguar Ibrahim Rugovës më 1992

Tërmkolli: Katastrofale, Vjosa Osmani krijoi mendësinë se Kurti është si Rugova

Tërmkolli: Katastrofale, Vjosa Osmani krijoi mendësinë se Kurti është si Rugova

Keqpërdorimi me subvencione, caktohet masa e sigurisë ndaj 11 të dyshuarve

Keqpërdorimi me subvencione, caktohet masa e sigurisë ndaj 11 të dyshuarve

Rukiqi pyet IKSHPK-në dhe Qeverinë: Pse nuk u ashpërsuan masat antiCovid gjatë fushatës

Rukiqi pyet IKSHPK-në dhe Qeverinë: Pse nuk u ashpërsuan masat antiCovid gjatë fushatës

Në Shkup protestohet kundër vendimit për
"Monstrën"

Në Shkup protestohet kundër vendimit për "Monstrën"

I akuzuari për krime lufte kërkon të gjykohet nga Gjykata Speciale në Hagë, gjyqtari dhe prokurori kundërshtojnë propozimin

I akuzuari për krime lufte kërkon të gjykohet nga Gjykata Speciale në Hagë, gjyqtari dhe prokurori kundërshtojnë propozimin

Mjekët e Shqipërisë thirrje qeverisë: Mbyllni një muaj shkollat, lokalet dhe urbanët

Mjekët e Shqipërisë thirrje qeverisë: Mbyllni një muaj shkollat, lokalet dhe urbanët

“Monstra” Eskalon protesta në Shkup

“Monstra” Eskalon protesta në Shkup

Pesë të vdekur dhe 445 raste të reja me COVID-19

Pesë të vdekur dhe 445 raste të reja me COVID-19

Policia në kërkim të 25 vjeçarit nga Klina, kërkon bashkëpunim nga qytetarët për arrestimin e tij

Policia në kërkim të 25 vjeçarit nga Klina, kërkon bashkëpunim nga qytetarët për arrestimin e tij

Vuçiq: Politikanët në Kosovë paguan shuma marramendëse për të na ndarë

Vuçiq: Politikanët në Kosovë paguan shuma marramendëse për të na ndarë

Hoti takon ministrin e arsimit, flasin për dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë

Hoti takon ministrin e arsimit, flasin për dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë