Një ditë e ‘errët’ në plazh: Fillon festivali gotik, ku pjesëmarrësit vishen zi dhe me motive gotike (Foto)

29.04.2018 17:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një ditë e ‘errët’ në plazh: Fillon festivali gotik, ku pjesëmarrësit vishen zi dhe me motive gotike (Foto)

Qyteti bregdetar Whitby në Angli, ka mbledhur qindra vizitorë, të cilët bëhen bashkë që të festojnë artin e errësirës.

Për dashamirësit e steampunk, cybergoth, romantizmit dhe kohës viktoriane, Whitby Goth Weekend që zhvillohet dy herë në vit, është bërë një organizim shpirtëror, transmeton Telegrafi.

Steampunk vjen nga fantashkenca dhe kombinon stilin e modës viktoriane dhe industriale, teksa përfshinë instrumente bronzi dhe armë të dekoruara.

Kjo qytezë nuk është zgjedhur rastësisht, pasi Bram Stoket e ka shkruar aty veprën ‘Drakulla’. Në të ka objekte të shumta gotike, sikurse është Whitby Abbey që thuhet të jetë kështjella që e inspiroi për të shkruar klasiken gotike.

Ky festival është më i madhi i këtij lloji dhe ka filluar më 1994, ndërsa pas kërkesës së madhe, tri vite më vonë u vendos që të zhvillohet në prill dhe tetor – që të jetë sa më afër me Halloween. /Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohet një specie e re orkideje

Zbulohet një specie e re orkideje

Mega projekti i devijimit të ujit. Përfitojnë 140 milionë njerëz

Mega projekti i devijimit të ujit. Përfitojnë 140 milionë njerëz

PSG-ja e rigjen rrugën e fitores ndaj Monacos, por Messi dështon sërish të shënojë në ligë

PSG-ja e rigjen rrugën e fitores ndaj Monacos, por Messi dështon sërish të shënojë në ligë

FFK arrin marrëveshje për prodhimin e orëve zvicerane të personalizuara

FFK arrin marrëveshje për prodhimin e orëve zvicerane të personalizuara

Bëhet rivlerësimi: Robin Krasniqi fitues ndaj Dominic Boesel

Bëhet rivlerësimi: Robin Krasniqi fitues ndaj Dominic Boesel

Arrestohet për dhunim burri nga Prizreni, kreu marrëdhënie me gruan pa dëshirën e saj

Arrestohet për dhunim burri nga Prizreni, kreu marrëdhënie me gruan pa dëshirën e saj

Kina rrit mbrojtjen e IPR-së për Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit

Kina rrit mbrojtjen e IPR-së për Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit

Elon Musk do të nisë transplantimin e çipeve në trurin e njeriut në vitin 2022

Elon Musk do të nisë transplantimin e çipeve në trurin e njeriut në vitin 2022

Eksportet e Tajvanit në kontinent dhe Hong Kong rriten me 18.9 për qind në nëntor

Eksportet e Tajvanit në kontinent dhe Hong Kong rriten me 18.9 për qind në nëntor

Mbi 600 automjete me hidrogjen do të përdoren në Zhangjiakou për Olimpiadën Dimërore të Pekinit

Mbi 600 automjete me hidrogjen do të përdoren në Zhangjiakou për Olimpiadën Dimërore të Pekinit

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

E konfirmon Milani: Kjaer mungon gjysmë viti

E konfirmon Milani: Kjaer mungon gjysmë viti

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

“E humbe fitoren, na zhgënjeve”, shpërthejnë komentet ndaj Donaldit pas afërsisë me Beatrixën

“E humbe fitoren, na zhgënjeve”, shpërthejnë komentet ndaj Donaldit pas afërsisë me Beatrixën

Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën