Nikaj, PDK: Kurti po mundohet që përgjegjësinë e keqmenaxhimit të pandemisë ta bartë tek qytetarët

13.09.2021 23:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nikaj, PDK: Kurti po mundohet që përgjegjësinë e keqmenaxhimit të pandemisë ta bartë tek qytetarët

Pas dakordimit të presidentes Vjosa Osmani më partitë politike që të mos shtyhet dita e zgjedhjeve, 17 tetori ka pasur shumë reagime nga partitë opozitare.

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Bernard Nikaj ka thënë se qëndrimi i kësaj partie në vazhdimësi ka qenë që të mos shtyhet dita e zgjedhjeve sepse kjo do të ishte suspendim i demokracisë.

“Qëndrimi i PDK ka qenë konsekuent ku ne shumë herët kemi thënë se duhet tëa vendosim shëndetin e qytetarit në fokus. Kjo nuk do të thotë se ne duhet ta suspendojmë demokracinë dhe të shtyjmë zgjedhjet”, tha ai.

Nikaj në Politiko të Kanal 10, u shpreh se PDK ka qenë në pajtim që të shkurtohet fushata por në asnjë mënyrë që të shtyhet dita e zgjedhjeve.

“Nga ajo që kemi parë dita e zgjedhjeve nuk ka ndikuar në rritjen e infeksioni dhe se mund të realizohet ashtu që të mbrohet shëndeti i qytetarëve. Kurti është duke u përpjekur që të bartë përgjegjësinë e keqmenaxhimit të pandemisë tek qytetari. Ne si PDK kemi sugjeruar dhe ofruar alternativa dhe kemi apeluar që të përshpejtohet procesi i vaksinimit/”, tha Nikaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurtit i vjen ftoftë në ceremoninë e ndërrimit të komandës së KFOR-it

Kurtit i vjen ftoftë në ceremoninë e ndërrimit të komandës së KFOR-it

Mehaj takohet me Nën Sekretarin Kahl, bisedojnë për krijimin e një baze ushtarake të përhershme të ushtrisë amerikane në Kosovë

Mehaj takohet me Nën Sekretarin Kahl, bisedojnë për krijimin e një baze ushtarake të përhershme të ushtrisë amerikane në Kosovë

Pesë raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit

Pesë raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Këshilltari i Presidentes tregon se për çfarë do të flasë Osmani në Këshill të Sigurimit

Këshilltari i Presidentes tregon se për çfarë do të flasë Osmani në Këshill të Sigurimit

Demoluan shtëpinë dhe mbajtën të mbyllur pronarët, policia jep detaje për grabitjen në Pejë

Demoluan shtëpinë dhe mbajtën të mbyllur pronarët, policia jep detaje për grabitjen në Pejë

Blinken vlerëson perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Blinken vlerëson perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”

Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”

Bekim Haxhiu: Përjashtimi nga PDK-ja, nderi më i madh që mund të ma bëjnë

Bekim Haxhiu: Përjashtimi nga PDK-ja, nderi më i madh që mund të ma bëjnë

Prodhuesit vendorë paralajmërojnë ngritje të çmimeve deri në 40%

Prodhuesit vendorë paralajmërojnë ngritje të çmimeve deri në 40%

Nacionalistët serbë u nisen për në Kosovë por u detyruan të kthehen prapa, nuk kishin test PCR

Nacionalistët serbë u nisen për në Kosovë por u detyruan të kthehen prapa, nuk kishin test PCR

Kështu e arsyetoi sot Kurti mos-shkarkimin e Goran Rakiqit

Kështu e arsyetoi sot Kurti mos-shkarkimin e Goran Rakiqit

Kurti nuk do ta shkarkojë Rakiqin

Kurti nuk do ta shkarkojë Rakiqin

Punime në rrjet, këto vende nesër mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, këto vende nesër mbesin pa rrymë

Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë

Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë