Nga sot këto shërbime mund ti gjeni në E-Kosova, Kurti: Portali qeveritar ka mbi 600 mijë përdorues

09.06.2022 12:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga sot këto shërbime mund ti gjeni në E-Kosova, Kurti: Portali qeveritar ka mbi 600 mijë përdorues

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kanë marrë pjesë në lansimin e shërbimeve të reja elektronike në portalin e-Kosova, raporton Ekonomia Online.Që nga sot, shërbimet e reja që do të kryhen në këtë portal përfshijnë certifikatën e lindjes, ekstraktin e lindjes, certifikatën e martesës dhe certifikatën e vdekjes, si dhe shërbimin për vazhdimin e regjistrimit të veturës.

Shefi i Qeverisë foli për rëndësinë që e ka ky portal në shërbimet e qytetarëve.Kurti tha se që nga fillimi i portalit E-Kosova, janë realizuar më sumë se 600 mijë përdorues.“Sot po vazhdojmë me lansimin e disa shërbimeve të reja. Grupi i parë ka të bëjë me gjenerimin online të certifikatave të gjendjes civile përmes E-Kosova.

Këto certifikata janë të barasvlershme. Shërbimi tjetër ka të bëjë me regjistrimin e veturës për qytetarë. Sot portali qeveritar ka mbi 600 mijë përdorues. Janë realizuar mbi 500 mijë përdorime.

Portali E-Kosova është duke u pranuar mirë nga qytetarët. Është duke u punuar me komuna që edhe pagesa e mbeturinave të bëhen përmes E-Kosova. Me transformimin digjital synojmë avancimin e sistemit arsimor”, tha ai.Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla tha se Ministria e punëve të brendshme për zhvillimin dhe zbatimin e teknologjisë së informacionit ka realizuar një varg aktivitetesh për transformim dixhital.“Janë krijuar kushte ligjore edhe në mënyrë elektronike. Sot do të prezantohen disa shërbime elektronike.

Shërbimet e regjistrimit të automjeteve që po i publikojmë, vazhdimi i regjistrimit të automjetit individual, biznesor etj. Për më tepër në bashkëpunim me komuna kemi harmonizuar aspekte teknike”, tha Sveçla.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet