Nga Pfizer&BioNTech flasin rreth vaksinave për Kosovën

16.04.2021 22:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga Pfizer&BioNTech flasin rreth vaksinave për Kosovën

Kompania amerikano-gjermane Pfizer dhe BioNTech në një përgjigje ekskluzive për Gazetën Express kanë folur rreth negociatave që kanë me Qeverinë e Kosovës për sigurimin e vaksinave. Nga kjo kompani kanë thënë se bisedimet me Qeverinë e Kosovës janë konfidenciale, derisa kanë thënë se për momentin nuk kanë ndonjë gjë për të deklaruar.

Gazeta online “Insajderi” ka publikuar sot një hulumtim, në të cilin thonë se ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka refuzuar të nënshkruajë kontratën me kompaninë amerikano-gjermane Pfizer dhe BioNTech për t’ia siguruar vaksinat Kosovës. Vetë ministri Vitia në një konferencë për media e ka cilësuar si të pavërtetë raportimin.

Lidhur me gjithë këtë, në një përgjigje ekskluzive për Gazetën Express kanë folur nga kompania Pfizer dhe BioNTech, të cilët kanë thënë se janë në diskutime me Qeverinë e Kosovës për t’ia mundësuar marrjen e vaksinave.

“Ne jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për t’ua mundësuar marrjen e vaksinave. Diskutimet me Qeverinë janë konfidenciale dhe nuk kemi asgjë për të thënë për momentin”, ka thënë Ursha Lakner nga Pfizer dhe BioNTech për Gazetën Express, të pyetur rreth gjith detajeve për të cilat është raportuar sot.

Lakner ndër të tjera ka thënë se kompania amerikane është e përkushtuar për të përmbushur nevojat globale të shëndetit publik sa i përket furnizimit me vaksina.

“Pfizer dhe BioNTech janë të përkushtuar për të ndihmuar përmbushjen e nevojës globale të shëndetit publik sa i përket vaksinës”, ka thënë Lakner.

Kosova aktualisht ka marrë vetëm një sasi prej 24 mijë vaksinave të llojit Astra Zeneca, derisa një kontigjent i dytë nga COVAX pritet që të arrijë në të ardhmen. Deri tani janë vaksinuar personeli mjekësor dhe qytetarët të cilët janë mbi moshën 80 vjeçare.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosnett: Mënyra më e mirë për të nderuar Beau Biden është që të punoni për të ardhmen, Amerika do t’ju qëndrojë krah

Kosnett: Mënyra më e mirë për të nderuar Beau Biden është që të punoni për të ardhmen, Amerika do t’ju qëndrojë krah

Presidentja Osmani: Në momentet më të vështira familja Biden ka qenë zëri i popullit tonë

Presidentja Osmani: Në momentet më të vështira familja Biden ka qenë zëri i popullit tonë

Vdes gjinekologia Mevlyde Iljazi

Vdes gjinekologia Mevlyde Iljazi

Gjendje alarmuese në KOSTT shkaku i “spastrimeve dhe linçimeve”, paralajmërohet protestë

Gjendje alarmuese në KOSTT shkaku i “spastrimeve dhe linçimeve”, paralajmërohet protestë

Kurti përgjigjet me “JO”, pasi pyetet se a do ta shkarkojë Gërvallën

Kurti përgjigjet me “JO”, pasi pyetet se a do ta shkarkojë Gërvallën

Albin Kurti: ‘Ballkani i Hapur’ për autokracinë dhe ndikimin rus e kinez

Albin Kurti: ‘Ballkani i Hapur’ për autokracinë dhe ndikimin rus e kinez

U raportua se do të shkarkohet, flet Donika Gërvalla

U raportua se do të shkarkohet, flet Donika Gërvalla

Zjarret në Suharekë, Muharremaj kërkon ndihmë

Zjarret në Suharekë, Muharremaj kërkon ndihmë

Vuçiq: “Ballkani i hapur” është një hap historik për rajonin

Vuçiq: “Ballkani i hapur” është një hap historik për rajonin

100 raste të reja me Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

100 raste të reja me Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

18 kandidatët e zyrtarizuar nga AAK-ja

18 kandidatët e zyrtarizuar nga AAK-ja

Monitorim ndërkombëtar i proceseve gjyqësore

Monitorim ndërkombëtar i proceseve gjyqësore

Përhapja e variantit Delta, a do të ketë sërish mbyllje totale në vend?

Përhapja e variantit Delta, a do të ketë sërish mbyllje totale në vend?

Riatdhesimi i 19 personave nga Siria/ Kreu i antiterrorit jep detaje për operacionin tjetër: 30 të tjerë ndodhen në kampin famëkeq, nuk janë bashkëpunues

Riatdhesimi i 19 personave nga Siria/ Kreu i antiterrorit jep detaje për operacionin tjetër: 30 të tjerë ndodhen në kampin famëkeq, nuk janë bashkëpunues

Bëhet thirrje që buxheti të orientohet kah sektori privat, Qeveria mund t’i arrijë planet e veta

Bëhet thirrje që buxheti të orientohet kah sektori privat, Qeveria mund t’i arrijë planet e veta

Rrahje masive në Obiliq – gjashtë të arrestuar, njëri dërgohet në QKUK

Rrahje masive në Obiliq – gjashtë të arrestuar, njëri dërgohet në QKUK