“Neue Zürcher Zeitung”: Në vendin mbase më të korruptuar të Europës, Kurti synoi t’i jap fund klientelizmit

30.05.2020 09:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Neue Zürcher Zeitung”: Në vendin mbase më të korruptuar të Europës, Kurti synoi t’i jap fund klientelizmit

Gazeta zvicerane thekson se Gjykata Kushtetuese në Kosovë i dha të drejtë presidentit Hashim Thaçi, i cili konsiderohet përgjegjës për plaçkitjen e shtetit.

Në numrin e së shtunës gazeta e njohur zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” shkruan se Gjykata Kushtetuese në Kosovë ka hapur rrugën për krijimin e qeverisë së re. Gjykatësit thanë se presidenti Hashim Thaçi nuk e shkeli Kushtetutën kur në fund të prillit me dekret ngarkoi partinë e dytë për themelimin e qeverisë. Partia e Kurtit nuk propozoi një kandidat të ri për kryeministër dhe kërkoi zgjedhje. Në rast zgjedhjesh Kurti ka shanse të mira të rrisë përkrahjen. Pakënaqësia te populli pas rrëzimit të qeverisë ishte e madhe, shkruan gazeta zvicerane. Tani i është hapur rruga LDK-së, partneres së deritanishme të Kurtit, për të themeluar qeverinë.

“Neue Zürcher Zeitung” thekson se konflikti mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit Hashim Thaçi u ashpërsua pasi Thaçi dhe LDK së bashku u angazhuan për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme pas përhapjes së pandemisë. Në gjendje të jashtëzakonshme Thaçi do të kishte kompetenca shtesë. Gazeta thekson se Thaçi i përket establishmentit që dominon politikën e Kosovës që nga lufta dhe konsiderohet përgjegjës për plaçkitjen e vendit.

Në vendin mbase më të korruptuar të Europës, Albin Kurti synoi t’i jap fund klientelizmit dhe të fillojë reforma të thella. Suksesi i Kurtit në zgjedhjet e tetorit tregoi se kosovarët janë neveritur me elitat e vjetra. Kurti është politikan karizmatik, i cili demonstron një vetëbesim ndaj fuqive mbrojtëse perëndimore. Në luftën interne për pushtet Washingtoni përkrah hapur Thaçin, të cilit i beson më shumë se Kurtit se do të arrijë një kompromis me Serbinë. Në vitin 2018 Thaçi dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq hodhën në opinion idenë kontraverse të shkëmbimit të territoreve. Siç zbuloi këtë javë platforma hulumtuese BIRN qeveria e Kosovës pagoi madje një zyrë në Paris për të propaganduar idenë e prekjes së kufijve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


87 ekipe mobile do t’u mundësojnë votim të infektuarve me COVID-19

87 ekipe mobile do t’u mundësojnë votim të infektuarve me COVID-19

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK-së

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK-së

Abazi për aksionin e policisë: Luftimi i krimit është kërkesë e BE-së

Abazi për aksionin e policisë: Luftimi i krimit është kërkesë e BE-së

Shpallen në kërkim pesë persona të përfshirë në aktivitetet kriminale të kontrabandës

Shpallen në kërkim pesë persona të përfshirë në aktivitetet kriminale të kontrabandës

Bordi i KRU “Hidrodrini” reagojnë pas shkarkimit: Qeveri banditeske që po i kapë Ndërmarrjet Publike

Bordi i KRU “Hidrodrini” reagojnë pas shkarkimit: Qeveri banditeske që po i kapë Ndërmarrjet Publike

Thaçi pyet Borrellin pse nuk reagoi për sulmet ndaj policisë dhe gazetarëve, por për aksionin kundër kontrabandës

Thaçi pyet Borrellin pse nuk reagoi për sulmet ndaj policisë dhe gazetarëve, por për aksionin kundër kontrabandës

Konjufca takon ambasadorin e Italisë, Antonello De Riu

Konjufca takon ambasadorin e Italisë, Antonello De Riu

Borrell reagon pas zhvillimeve në Veri: Të papranueshme aksionet e njëanshme dhe të pakoordinuara

Borrell reagon pas zhvillimeve në Veri: Të papranueshme aksionet e njëanshme dhe të pakoordinuara

Prokuroria Themelore në Prishtinë ngre aktakuzë ndaj 12 personave

Prokuroria Themelore në Prishtinë ngre aktakuzë ndaj 12 personave

AGK reagon pas sulmeve ndaj gazetarëve në veri, i kërkon policisë t’iu ofrojë siguri

AGK reagon pas sulmeve ndaj gazetarëve në veri, i kërkon policisë t’iu ofrojë siguri

Bërnabiq, bashkësisë ndërkombëtare dhe NATO-s: “Ndaleni Kurtin”

Bërnabiq, bashkësisë ndërkombëtare dhe NATO-s: “Ndaleni Kurtin”

Qeveria e mbështet aksionin në veri: Kriminaliteti duhet të shkatërrohet

Qeveria e mbështet aksionin në veri: Kriminaliteti duhet të shkatërrohet

KMDLNJ: Gjykata Speciale nuk respekton gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare, kjo praktikë është diskriminuese

KMDLNJ: Gjykata Speciale nuk respekton gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare, kjo praktikë është diskriminuese

Kjo është gjendja e policëve dhe qytetarëve që kërkuan ndihmë mjekësore

Kjo është gjendja e policëve dhe qytetarëve që kërkuan ndihmë mjekësore

Qeveria me strategji për migrimin deri në vitin 2025

Qeveria me strategji për migrimin deri në vitin 2025

Miratohet koncept-dokumenti për vettingun, Kurti thotë se gjyqësori duhet të jetë i pavarur

Miratohet koncept-dokumenti për vettingun, Kurti thotë se gjyqësori duhet të jetë i pavarur