Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”

14.10.2021 23:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”

Christopher Hill, eksperti me përvojë për situatën në rajonin e Ballkanit, do të emërohet ambasador i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi. Duke u nisur nga kontributi i tij i mëhershëm për tejkalimin e krizës në Ballkan, në Serbi po e konsiderojnë si një diplomat tejet të fuqishëm.

Diplomati amerikan ka pasur përvojë të gjatë pune në raport me shtetet e Ballkanit. Ish-përfaqësuesi i SHBA-së për Kosovën gjatë kohës së luftës, ka shërbyer si ambasador edhe në Shkup e Tiranë.

Nikola Shainoviq, ish-zëvendëskryeministër në ish-Jugosllavi dhe bashkëpunëtor i ngushtë i Sllobodan Milosheviqit, ka thënë se Hilli e njeh mirë rajonin në tërësi.

“Në periudhë të gjatë, para dhe gjatë krizës, nga Bosnja, Dejtoni e Kosova. Kam bashkëpunuar shumë me të dhe mund të them që është njeri i hapur për të dëgjuar e diskutuar dhe personalisht kishte mirëkuptim për tragjedinë në të cilën kemi kaluar”, ka thënë Shainoviq për “TV Prva”.

Krimineli i luftës, Shainoviq, është dënuar nga Tribunali i Hagës për krime lufte të kryera në Kosovë.

Diplomati serb, Vladislav Jovanoviq, ka thënë se Hilli ka aftësi diplomatike, por edhe “duar të forta”.

“Po që se konsiderohet si sinonim i politikës së shkopit dhe karotës, jo vetëm që është vështirë, por shumë vështirë, sepse negociatat mbahen vazhdimisht nën kërcënim të përdorimit të forcës. Sanksionime me para, izolime apo kërcënime tjera deri te ndëshkimet”, ka thënë Jovanoviq.

Dërgimi i Christopher Hillit si ambasador në Beograd po interpretohet në Serbi si përpjekje e SHBA-së për të shtuar praninë në rajon dhe presionin mbi liderët serbë.

Gjithsesi, Shainoviq ka shtuar se Hilli do të kontribuojë në kuptim më të madh ndërshtetëror SHBA-Serbi.

Hill në disa raste është shprehur edhe për miqësinë Kosovë – SHBA. Këtë e kishte deklaruar më 2013, gjatë një interviste në Prishtinë. “Ajo që dua t’ju siguroj juve është se shumë gjërat në botë ndryshojnë. Bota ndryshon çdo ditë. Por një gjë që kurrë nuk do të ndryshon janë marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Kosovën. Ne gjithmonë do të jemi afër Kosovës dhe Kosova do të mbetet gjithmonë afër nesh”, pati deklaruar ambasadori Hill më 2013.

Hill ishte pjesë e ekipit që negocioi marrëveshjen e paqes në Bosnje. Punoi bashkë me Richard Holbrooken, duke shërbyer si zëvendës i tij në bisedimet për Marrëveshjen e Dejtonit më 1995. Holbrooke e ka përshkruar si të mahnitshëm e trim në librin e tij për negociatat e Dejtonit. Sipas Holbrooket, Hilli ka “aftësi të jashtëzakonshme të negocimit”. Pasi që Serbia refuzoi të hiqte dorë nga Kosova, përpjekjet e Hillit përfunduan me fushatë bombardimesh të NATO-s për çlirimin e Kosovës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit

Kurti takon Borrellin dhe Lajçakun, flasin për të ardhmen e dialogut me Serbinë

Kurti takon Borrellin dhe Lajçakun, flasin për të ardhmen e dialogut me Serbinë

Kurti në Bruksel kërkon liberalizmin e vizave: Kemi përmbushur të gjitha kriteret, BE-ja të lëvizë para

Kurti në Bruksel kërkon liberalizmin e vizave: Kemi përmbushur të gjitha kriteret, BE-ja të lëvizë para

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Alban Hyseni jep dorëheqje nga posti i deputetit

Alban Hyseni jep dorëheqje nga posti i deputetit