Nagavci thotë se cilësia në arsim është sfiduese, rritjen e buxhetin e konsideron mundësi

21.10.2021 13:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nagavci thotë se cilësia në arsim është sfiduese, rritjen e buxhetin e konsideron mundësi

Në Komisionin për Integrim Evropian ka raportuar ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci, raporton Ekonomia Online.Nagavci ka folur në detaje për punë në e bërë në sistemin e arsimit në të gjitha nivelit. Duke komentuar raportin e Komisionit Evropian për vendin ajo tha është evidentuar përparim i dukshëm, duke filluar nga ofrimi i mundësive të barabarta për qasje në arsim.

Edhe pse thotë se cilësia në arsim është sfiduese, ajo përmend rritjen e buxhetit si masë për arritjen e objektivave për 10 milionë euro.“Atë çfarë kemi parasysh është përmasimi i gjendjes dhe do të ndalem prej komenteve në lidhje me zhvillime pozitive rreth përmasimin me edukimin primar.

Është përmendur edhe për progresin në lidhje me arsimin e lartë. Përmendet që ka qenë një hap i mirë zgjedhja e anëtarëve të Këshillit të Cilësisë. Janë përmendur edhe organizimi trajnimeve për fëmijë me nevoja të veçanta”.“Një hap i mirë është edhe ofrimi i mundësive të barabarta të gjithë fëmijëve për qasje në arsim. Në planin e era dy ka prioritet përmasimin e cilësisë së arsimit.

Në lidhje me ankesat duhet të më adresoni specifikash kemi dërguar tekstet për shkolla fillore. Janë siguruar edhe tekste alternative. Kemi edhe shumë punë dhe e kemi marrë me shumë përkushtim. Cilësia në arsim është shumë sfiduese”.

“Në lidhje me buxhetin na është rritur për 10 milioën euro buxheti për vitin e ardhshëm, 5 milionë do të jenë investime në ndërtimin e çerdheve të reja. Me datën 25 do të hapet zyra e re për mbështetjen e studentëve për bursa. Këtë vit janë më shumë se 3 milionë euro për tekste. Ne kemi paraparë punësimin e 100 asistentëve për vitin 2022. Është ndarë buxheti për punësimin e asistentëve”.

“Jemi duke punuar edhe për implementimin e mësimit dual. Sa i përket zbatimi të MSA-së janë udhëzimi administrativ, për transferim e teknologjisë dhe dijes, Projektligjin për arsimin e lartë dhe për akreditim. Sa i përket zbatimit të agjendës evropiane janë përmirësimin i cilësisë në sektorin e arsimit”.Kryetarja e Komisionit Rrezarta Krasniqi tha se pse ka ankesa për mungesë të teksteve shkollore.Anëtarja e Komisionit nga PDK-ja Blerta Deliu-Kodra tha se raportin për vendin vë në pah pak progres në arsim.

Ajo ka pyetur për planin e ministrisë për ngritjen e cilësisë duke thënë se 10 mijë fëmijë nuk janë përfshirë në mësimin në distancë.“Raporti i progresit gjen se në fushën e arsimit është bërë pak progres. 4.7% janë shpenzime publike për arsim.

Shpenzimet për studentë janë të pamjaftueshme dhe mungon tekstet shkollore edukative. U përmend që tekstet blihen nga prindërit. Sa çerdhe keni ndërtuar. Në fushën e kërkimeve shkencore Kosova është në fazën e hershme të zhvillimit. 10 mijë fëmijë nuk janë përfshirë në mësimin në distancë nga fëmijë që janë nga familje të varfra”.

“Kanë mbetur 2.8% e fëmijëve që nuk janë përfshirë në mësimin online. A ka plan ministria për të ngritur cilësinë e arsimit në Kosovë. Librat janë vonuar shumë dhe nxënësit kanë mbetur pa tekste shkollore. Pse ka pasur vonesa”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri Kurti u takua në Bruksel me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

Kryeministri Kurti u takua në Bruksel me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

Elon Musk mbështet taksën që shumë nga bashkëmoshatarët e tij miliarderë e përçmojnë

Elon Musk mbështet taksën që shumë nga bashkëmoshatarët e tij miliarderë e përçmojnë

Lahu: Vitia nuk do të jetë pjesë e Asamblesë në Prishtinë

Lahu: Vitia nuk do të jetë pjesë e Asamblesë në Prishtinë

Qeveria dërgon komunikatë tjetër nga ajo  e BE-së, ani pse ishte e përbashkët

Qeveria dërgon komunikatë tjetër nga ajo e BE-së, ani pse ishte e përbashkët

Komunikatë e përbashkët: Të gjitha marrëveshjet e kaluara duhet të respektohen dhe të zbatohen plotësisht

Komunikatë e përbashkët: Të gjitha marrëveshjet e kaluara duhet të respektohen dhe të zbatohen plotësisht

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit