Nagavci: Dita e Çlirimit na i sjell pamjet emocionuese kur me lule pritëm ushtarët e NATO-s

12.06.2022 23:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nagavci: Dita e Çlirimit na i sjell pamjet emocionuese kur me lule pritëm ushtarët e NATO-s

Ministrja e Arsimit, Arbëria Nagavci ka kujtuar përvjetorin e 23-të të çlirimit të Kosovës me një shkrim në rrjetin social Facebook.

Nagavci e përmendi NATO’n, SHBA-të, por jo edhe Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

“Sot shënuam ditën më të rëndësishme të historisë – Ditën e Çlirimit të Kosovës, e cila na sjellë në mendje pamjet emocionuese të 12 qershorit 1999 kur me lule pritëm ushtarët e NATO-s. Ishte kjo dita e parë e lirisë, për të cilën shumë breza ëndërruan, e u flijuan. Në këtë ditë, kujtojmë edhe dhimbjet e panumërta që solli lufta mes nesh. Kujtojmë ata që nuk janë më, ata që ranë për liri dhe ata që në mënyra të ndryshme e bënë luftën për ta mbrojtur Atdheun.

Përjetësisht mirënjohës ndaj ShBA-ve, NATO-s dhe të gjithë miqve tanë, të cilët përkrahën luftën tonë! Ta bëjmë lirinë përditë e më të bukur për fëmijët tanë, me punë e përkushtim, sepse sot ky është misioni ynë, kjo është atdhedashuria!”, shkroi Nagavci.

Kujtojmë se një shkrim pothuajse të ngjashëm e bëri edhe ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, e cila përmendi luftën, NATO-n dhe KFOR-in, por nuk e përmendi UÇK-në.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet