Myftiu i Kosovës uron Kurban Bajramin

E publikuar: 08/07/2022 22:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Mëngjesin e së shtunës, besimtarët myslimanë do ta vazhdojnë me prerjen e Kurbanit, për ata që dëshirojnë ta bëjnë një gjë të tillë.

Me këto dhe rituale tjera të festës së Bajramit të Vogël, përçohet mesazhi i festës, të cilin myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, e përmendi në urimin e tij.

Ai tha se lutjet, ibadetet, përkushtimi dhe sakrifica, që e karakterizojnë këtë kremte, krijojnë reflektim shpirtëror që besimtarin e fisnikërojnë edhe më shumë.

Tërnava tha se gëzimin e këtij Bajrami e shton edhe fakti se këtë herë myslimanët, ani se në numër të kufizuar, mundën të shkojnë në vendet e shenjta për të kryer haxhin.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!