Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

14.10.2021 14:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

Njësitë e Specializuara të Policisë së Kosovës në bashkëpunim me zyrtarët doganierë të vendit nisën mëngjesin e djeshëm një aksion policor në disa prej komunave të Kosovës, Prishtinë, Pejë, Mitrovicën e Jugut, Mitrovicën veriore dhe Zveçan.Por jo gjithçka shkoi siç ishte planifikuar.

Si edhe në raste të tjera, serbë të shumtë u mblodhën për të kundërshtuar aksionin që kishte për bazë luftimin e kontrabandimit me mallra.Përpos ofendimeve që bënin në drejtim të zyrtarëve policorë të Kosovës dhe gazetarëve që po raportonin, serbët nisën të gjuanin me gurë, të hidhnin bombola gazi, digjnin veturat e duke mos lënë anash edhe të shtënat me armë.

Por për gjithë këtë, ministri serb në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq bëri një reagim duke e krahasuar këtë ngjarje me “Natën e Kristalt”.“Nuk mund të durojmë më, ka mbetur vetëm ajrin të na e marrin, kjo ka qenë si Nata e Kristalit për ne, ky takim me Vuçiqit është më i rëndësishmi, është derdhur gjak serb mbi xhamat e thyer”, deklaroi Rakiq.

Rakiq si shumë herë të tjera vazhdoi të deklarohej kundër vendimeve të institucioneve të Kosovës e duke mos u mjaftuar me kaq duke kërcënuar hapur në drejtim të kosovarëve.Por pavarësisht kësaj, Qeveria e Kosovës e drejtuar nga kryeministri Albin Kurti ende nuk ka marrë vendim për shkarkimin e tij.Lidhur me këtë , lajmi.net ka kontaktuar ish-kryeministrin e vendit, Isa Mustafa.

Mustafa deklaroi se gjatë mandatit të tij si kryeministër kishte shkarku dy ministra të qeverisë, të komunitetit serb. Njërin për shkak të deklaratave të tij për nënat gjakovare dhe tjetrin për shkak të qëndrimeve të kundërta dhe të dëmshme kundrejt politikave të qeverisë, ku ai bënte pjesë.

“Nuk i kam shkarkuar për shkaqe të mospunës apo se ishin serb”, shtoi Mustafa.Përpos kësaj, ish-lideri i LDK-së tha se nuk i thotë Kurtit as të shkarkojë, e as të mbajë ministrin Rakiq, por se ai e ka përgjegjësinë për çdo veprim të tij si kryeministër.“Ajo që e shoh të nevojshme të them është se me qytetarët tanë serb në veri të vendit, sidomos duhet të ndërtohen ura e komunikimit.

Çdo veprim duhet të matet mirë, jo vetëm në aspektin se a mund të ndërmarr Qeveria, por për nga dimensioni i pasojave të integrimit real të tyre dhe të katër komunave të veriut në sistemin qeverisës të vendit”, theksoi Mustafa.

Poashtu ai tha se më së paku kemi nevojë të tregojmë muskujt me pakicat.Duke e komentuar shkarkimin e ish-ministrit të Brendshëm të Kosovës, Agim Veliu nga kryeministri Albin Kurti, Isa Mustafa tha se sa i përket shkarkimit të tij, Kurti ishte i motivuar për ta prishur koalicionin.“Ne ishim shqiptarë.

Me serbët pakicë është pak më ndryshe”, theksoi ai.Lidhur me deklarimet e Goran Rakiq dhe veprimet e tij në kuadër të zhvillimeve të vendit pati reagime edhe nga ndërkombëtarët. Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde madje i tha të ndalojë për deklarimet që po bënte.“Ndaloni! Krahasimi i aksionit të sotëm të policisë me “natën e kristaltë” është i papranueshëm.

Krahasime të tilla kontribuojnë drejt rrëfimeve të shtrembërimit dhe mohimit të Holokaustit. #MbroniFaktet”, shkroi ambasadori.E të njëjtin mendim kanë ndarë edhe nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Këta të fundit ripublikuan postimin e ambasadorit gjerman në drejtim të ministrit serb në Qeverinë e Kosovës.

Shkarkimin e Goran Rakiq kanë kërkuar edhe qytetarë të shumtë, nga shoqëritë civile e drejtues të shumë institucioneve në vend.Pavarësisht kësaj, lajmi.net që dje ka tentuar të marrë një përgjigje nga zyrtarët e Qeverisë Kurti por të njëjtit si shumë herë të tjera kanë vendosur të mos flasin fare.

Në aksionin e djeshëm të policisë në veri të lënduar mbetën 10 zyrtarë policorë, e shumë prej tyre po vazhdojnë të marrin tretman mjekësor. Kurse pas aksionit të djeshëm në kërkim janë shpallur 10 persona të dyshimtë, në mesin e tyre të nacionalitetit shqiptar dhe atij serb. Kërkimi i tyre po bëhet për përfshirje në “kontrabandim me mallra dhe krim të organizuar”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë