Mustafa i bën thirrje veteranëve mos të zbrapsen: Qeveria veproi me forcën e votës

16.06.2022 20:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa i bën thirrje veteranëve mos të zbrapsen: Qeveria veproi me forcën e votës

Veteranët e luftës së UÇK-së protestuan sot para Kuvendit të Kosovës duke kërkuar përfshirjen e kësaj kategorie në Ligjin për Pagën Minimale.

Kërkesat e veteranëve kanë gjetur mbështetje tek partitë opozitare në Kuvend, por jo edhe tek partia në pushtet, deputetët e së cilës së bashku me ata të Listës Serbe kanë votuar pro Projektligjit për Pagën Minimale në lexim të parë, i cili nuk përfshinte veteranët, shkruan lajmi.net.

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një prononcim për lajmi.net ka deklaruar se Qeveria në këtë rast ka vepruar me forcën e votës.

“Qeveria ka vepruar në këtë rast me forcën e votës. Me logjikën se mund të vendosë çdo gjë arbitrarisht. Iu ka bashkangjitur edhe Lista Serbe, sigurisht jo për esencën e ligjit, por se janë kundër veteranëve dhe UÇK-së. Logjika se një herë e votojmë Ligjin pastaj Ministri i Financave vendos shumën për këtë kategori është joserioze. Ministri nuk është ligj por zbaton ligjin”, ka thënë Mustafa.

Tutje, ai ka thënë se veteranët duhet të vazhdojnë ta shfrytëzojnë këtë të drejtë derisa të bëhet kategorizimi me ligj i tyre nga ana e Qeverisë.

Kujtojmë se në seancën e sotme parlamentare, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se do ta anulojë vizitën e nesërme të tij në Maqedoni të Veriut, për t’u takuar me përfaqësuesit e veteranëve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit