Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

30.05.2020 14:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Banorë dhe biznese të bulevardit “Dyrrah” kanë protestuar kundër shembjes me lëndë eksplozive të pallatit të VIP-ave në Durrës.

Afërsia e pallatit me godinat e tjera të banimit dhe bizneset e shumta në të dy krahët e rrugës ka shtuar pasigurinë te qytetarët për dëmtim të pronës së tyre.

IKMT ka vendosur shembjen me shpërthim të kontrolluar të pallatit, shpërthim që është planifikuar të enjten e ardhshme. Për të do të përdoret dinamit dhe jo tritol. Aktualisht është vendosur perimetri i sigurisë dhe po punohet nga xhenierët për hapjen e furnelave ku do të vendoset lënda plasëse. Paralelisht po merren masa për të ulur sa më shumë valën goditëse të shpërthimit.

Për këtë është menduar që të përdoren thasë me rërë që do të rrethojnë kolonat pas vendosjes së eksplozivit në to, si dhe përdorimi i gomave. I gjithë procesi po asistohet dhe nga Bashkia e Durrësit që pritet të japë dhe udhëzimet e duhura për qytetarët në ditët në vijim për të shmangur sa më shumë pasojat e këtij shpëthimi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: Ne kemi qenë kundër Mini-Shengenit edhe sa kemi qenë në pushtet

LDK: Ne kemi qenë kundër Mini-Shengenit edhe sa kemi qenë në pushtet

Pacolli tregon për suksesin e tij në punë: Çdo gjë që ndodh ka arsyen e vet

Pacolli tregon për suksesin e tij në punë: Çdo gjë që ndodh ka arsyen e vet

Gashi sërish kandidat për kryetar të Obiliqit

Gashi sërish kandidat për kryetar të Obiliqit

SBASHK-u me apel për punëtorët arsimorë: Vaksinohuni!

SBASHK-u me apel për punëtorët arsimorë: Vaksinohuni!

Bankat islame në Kosovë pa kamata, por jo pa fitime

Bankat islame në Kosovë pa kamata, por jo pa fitime

Presidentja Osmani bisedoi me homologun izraelit

Presidentja Osmani bisedoi me homologun izraelit

Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci