MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

26.07.2021 20:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Faik Hoti ka thënë se ditëve të fundit ka një trend të mirë të vaksinimit në Kosovë.

Hoti në RTV Dukagjini ka thënë se deri më tani rreth 20% e popullatës në Kosovë ka marrë dozën e parë të vaksinës.

“Llogaritet se deri më tani rreth 20% e popullatës në Kosovë ka marrë dozën e parë të vaksinës Kemi mbi 110 mijë persona që e kanë marrë edhe dozën e dytë por po shohim që ka interesim të jashtëzakonshme për t’u vaksinuar”, deklaroi Hoti.

Ai thotë se është lehtësuar mënyra e vaksinimit të qytetarëve në mënyrë që të ketë sa më shumë imunizime.

“Ka lehtësira të shumta. Madje tashmë qytetarët kanë mundësi që të zgjedhin edhe llojin e vaksinës që duan ta marrin apo nëse duan të bëjnë ndonjë kombinim të vaksinave”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Hoti thotë se kombinimi i dozave në vende të ndryshme është aplikuar dhe sipas tij kjo ka rezultuar e suksesshme.

Ai thotë se është objektiv i Qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë që të arrihet vaksinimi i 60% të popullsisë deri në fund të vitit.

Hoti thotë se me vaksinim synohet që të evitohet mbyllja e serishme e vendit.

Duke folur për variantin delta të coronavirusit, Hoti thotë se deri më tani janë regjistruar dy raste nga mostra që janë dërguar jashtë vendit.

“Deri më tani situatë është e qetë dhe stabile, por nuk do të thotë se situata e njëjtë vazhdon edhe më tej nëse qytetarët nuk vaksinohen”, deklaroi më tej Faik Hoti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë