Momenti kur u qëllua me armë ish-kryeministri japonez, sulmuesi kapet

E publikuar: 08/07/2022 11:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shinzo Abe
Share:

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe u qëllua dy herë me armë zjarri derisa ishte duke mbajtur një fjalim në një fushatë zgjedhore.

Plumbi i dytë e qëlloi atë në shpinë dhe e bëri të rrëzohej në tokë. Personi që dyshohet se shtiu mbi të u kap menjëherë në vend të ngjarjes.

Nga tubimi zgjedhor në mediat sociale u publikuan video që shfaqin momentin kritik të sulmit, si dhe arrestimin e menjëhershëm të të dyshuarit.

Zëdhënësi i kabinetit tha se Abe ishte në gjendje arresti kardiopulmonar. Ky term përdoret shpesh në Japoni përpara se një vdekje të konfirmohet zyrtarisht.

Sulmi ndaj ish-kryeministrit më jetëgjatë japonez në pushtet nxiti shumë reagime në mbarë botën që dënuan aktin.

Kujdes pamje të rënda:

Videon mund ta shihni VIDEO

 

https://mobile.twitter.com/newswatch_india/status/1545290187001188352?s=21&t=skhIncHaHX7BuR_wHYjr3w&fbclid=IwAR3pV1D_I2FhhxmMFmkxXLZmqs31hXbLfhMlOfnLu6EGdGJ8QaegSD172qk

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!