Moduli laboratorik “Wentian” lidhet me stacionin hapësinor “Tiangong”

E publikuar: 26/07/2022 14:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Moduli laboratorik “Wentian” u lidh me modulin kryesor “Tianhe” të stacionit hapësinor kinez “Tiangong”, afro 13 orë pas lëshimit, shpalli Agjencia e Fluturimeve Hapësinore me Astronautë e Kinës.

Kjo është hera e parë që kryhet takimi dhe lidhja e mjeteve të fluturimit hapësinor gjatë periudhës që astronautët qëndrojnë në stacionin hapësinor.

Anëtarët e ekuipazhit të anijes kozmike “Shenzhou-14”, që ndodhen në modulin kryesor, hynë të hënën paradite në kabinën e “Wentian”-it (që në gjuhën kineze ka kuptimin “kërkimi i qiejve”). Ata janë kontingjenti i parë i astronautëve kinezë që dëshmuan lidhjen e dy moduleve të mëdha të stacionit hapësinor në orbitë.

Moduli laboratorik “Wentian”, mjeti më i madh i fluturimit hapësinor i krijuar nga Kina, u lëshua me sukses në orbitë pasditen e së dielës.

Raketa mbartëse “Marshimi i Madh-5B Y3”, që mbante modulin “Wentian”, u nis më 2 e 22 minuta të pasdites sipas orës së Pekinit nga Qendra e Lëshimit të Mjeteve të Fluturimit Hapësinor e Wenchang-ut në provincën Hainan të Kinës Jugore.

Afro tetë minuta më vonë, moduli laboratorik u shkëput nga raketa mbartëse dhe hyri në orbitën e parapërcaktuar. Zyra e Inxhinierisë së Fluturimeve Hapësinore e Kinës (CMSEO) shpalli se detyra e lëshimit u kurorëzua me sukses.

Më 17 korrik, anija kozmike e mallrave “Tianzhou-3” u largua nga moduli kryesor “Tianhe”, duke e lënë portën e tij të përparme të lidhjes për modulin laboratorik “Wentian”.

Të dhëna rreth modulit laboratorik “Wentian”

Moduli “Wentian”, me gjatësi 17.9 metra, diametër maksimal 4.2 metra dhe një peshë lëshimi prej 23 tonësh, është mjeti hapësinor më i madh dhe më i rëndë i prodhuar nga Kina.

Ai ka të njëjtat mjedise për jetën e astronautëve si moduli kryesor “Tianhe”, duke përfshirë tre zona fjetjeje, një tualet dhe një kuzhinë.

Moduli laboratorik do të shërbejë si një platformë më e madhe për eksperimentet shkencore në hapësirë, veçanërisht për kërkimet mbi shkencën e jetës në kozmos. Ai është i pajisur edhe me kabinete laboratorike për ekologjinë e jetës, bioteknologjinë dhe shkencën e gravitetit të ndryshueshëm.

“Wentian” ka një krah të vogël robotik sa gjysma e peshës dhe gjatësisë së krahut robotik ekzistues në modulin bazë të stacionit hapësinor. Ky krah robotik ka një kapacitet ngarkimi rreth një të tetën e paraardhësit të vet, dhe një saktësi pozicionimi pesë herë më të lartë, që i mundëson të kryejë operacione më të përpikta.

Krahu i vogël robotik do të ketë detyra të ngjashme me atë të mëparshmin, përfshirë ndihmën ndaj astronautëve gjatë veprimtarive jashtë mjeteve hapësinore dhe kryerjen e inspektimeve të kushteve jashtë.

Cili është hapi i ardhshëm?

Moduli laboratorik “Mengtian”, pjesa përbërëse e fundit e stacionit hapësinor, do të lëshohet në tetor.

Në atë kohë, stacioni hapësinor i Kinës do të zgjerohet nga moduli kryesor bazë në një kompleks prej tre modulesh në formë “T”-je, me modulin kryesor “Tianhe” në qendër dhe dy modulet laboratorike “Wentian” dhe “Mengtian” përkatësisht në të dy anët.

Moduli “Mengtian” do të shërbejë për kërkimet e shkencës së mikrogravitetit dhe është i pajisur me kabina laboratorike shumëdisiplinore për fizikën e lëngjeve, shkencën e materialeve, shkencën e djegies, fizikën bazë dhe eksperimentet e teknologjisë hapësinore.

Lin Xiqiang, zv.drejtori i CMSEO-së, në një konferencë shtypi tha se kërkimet shkencore masive do të zhvillohen pas normalizimit të funksionimit. Këto kërkime pritet të nxitin në mënyrë efektive arritjet në fushat kryesore shkencore më të përparuara, si materia e errët dhe energjia e errët, formimi dhe evolucioni i galaktikave, ligjet e natyrës dhe zhvillimi i vazhdueshëm i Tokës.