Modelja australiane ankohet për diskriminim për shkak se duket shumë tërheqëse

11.11.2020 18:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Modelja australiane ankohet për diskriminim për shkak se duket shumë tërheqëse

Mbretëresha e bukurisë australiane thotë se ajo shpesh diskriminohet pasi është shumë tërheqëse dhe pretendon se punëdhënësit po vënë në dyshim aftësitë e saj për shkak të kësaj.

Maria Thattil është një influencuese dhe blogere mode nga Melbourne e cila u kurorëzua Miss Universe Australia këtë vit muajin e kaluar. Por përveç që ka më shumë se 65,000 ndjekës në Instagram, ajo gjithashtu ka një diplomë bachelor në psikologji dhe një master në burimet njerëzore, dhe tani po punon për të fituar talent për të kandiduar për qeveri.

Ajo foli për news.com.au në lidhje me paragjykimet që njerëzit kishin ndaj saj për shkak të pamjes së saj të bukur, si gjatë studimeve ashtu edhe në jetën e saj profesionale.

“Ata më thanë edhe në praktikë, kur sapo isha duke filluar karrierën time, që unë duhet të jem jashtëzakonisht e mirë me njerëzit, sepse unë jam e bukur kështu që ata do të supozojnë se jam e ngurtë për shkak të kësaj. Në të vërtetë, një grua e moshuar më tha këtë dhe ishte shumë dekurajuese”, tha ajo.

27-vjeçarja gjithashtu kujton një menaxher që kishte komentuar sasinë e përbërjes që kishte veshur, por gjithashtu duke komentuar se sa kujdeset për rrobat e saj.

Ajo gjithashtu kujtoi kur një i rekrutuar i tha se ajo ndoshta e fitoi punën vetëm sepse punëdhënësve meshkuj u pëlqente ajo si dukej – edhe pse ajo foli me gruan në lidhje me punën, përmes telefonit.

Maria tha se edhe pse është natyrë njerëzore të ketë paragjykime të bazuara në karakteristikat fizike, ajo dëshiron që të gjithë të dinë se ajo nuk diktohet nga perceptimi i të tjerëve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Ofertat më atraktive janë #ConadKosova🥰

Ofertat më atraktive janë #ConadKosova🥰

Interi u kërkon tifozëve të festojnë duke respektuar rregullat anti-Covid

Interi u kërkon tifozëve të festojnë duke respektuar rregullat anti-Covid

Policia ndërhyn në aktivitetin e PSD-së

Policia ndërhyn në aktivitetin e PSD-së

Xhudisti Akil Gjakova, bëhet baba për herë të parë

Xhudisti Akil Gjakova, bëhet baba për herë të parë