Mjekët në Maltë kërcënojnë me grevë nëse nuk anulohen festivalet muzikore

31.07.2020 20:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjekët në Maltë kërcënojnë me grevë nëse nuk anulohen festivalet muzikore

Mjekët dhe infermierët maltezë kërcënuan sot se do të hyjnë në grevë për shkak se mbajtja e katër festivaleve të mëdha muzikore në ishullin e vogël mesdhetar mund të jetë një rrezik i madh për përhapjen e koronavirusit.

Ngjarjet, përfshirë Festivalin e Muzikës Elektronike BPM nga 11 deri në 13 shtator, pritet të tërheqin mijëra turistë të huaj në gusht dhe shtator.

Shoqata Mjekësore e Maltës (MAM) ka thënë se do të mbyllë të gjitha klinikat dhe do t’i këshillojë mjekët të shtyjnë të gjitha ndërhyrjet ambulatore në spitalet publike malteze, nëse qeveria nuk i shtyn festivalet.

Sindikata MUMN e infermierëve dhe mamive të hënën i dha një ultimatum qeverisë për të anuluar ngjarjet.

MUMN ka akuzuar kryeministrin Robert Abel për zgjedhjen e “sipërmarrësve të babëzitur” për jetën e njerëzve të cenueshëm.

Farmacistët gjithashtu kanë paralajmëruar grevë nëse festivalet nuk anulohen.

Malta lehtësoi kufizimet e vendosura nga koronavirusi midis qershorit dhe korrikut, dhe Abela tha se vendi ishte “i hapur për biznes”.

Sidoqoftë, numri i të infektuarve u rrit pasi vizitorët e festave, të cilat zgjatën gjithë fundjavën, u konfirmuan se kishin koronavirus.

Numri i rasteve aktive në vend u rrit nga 10 në 150 në vend të premten, dhe më shumë se gjysma e të infektuarve, 85 prej tyre, janë migrantë të shpëtuar në det nga Malta.

Ministri i Shëndetësisë Chris Fearne njoftoi kufizime të reja për ngjarjet me më shumë se 100 njerëz të enjten, por rregullat e reja nuk i pëlqyen kundërshtarët e festivalit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë