Ministri i Shëndetësisë kërkon shpalljen e emergjencës për shëndetin publik

15.03.2020 19:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri i Shëndetësisë kërkon shpalljen e emergjencës për shëndetin publik

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë se ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti, që të shpall emergjencë për shëndetin publik për shkak të situatës së koronavirusit.

“Bazuar në situatën e krijuar dhe me qëllim të ruajtjes së shëndetit të popullatës, porsa kërkova nga Kryeministri, Albin Kurti, që t’i propozojë Qeverisë shpalljen e emergjencës për shëndetin publik”.

“Të dashur qytetarë ju ftojmë të bashkëpunojmë në menaxhimin e kësaj situate. Kjo duke ndjekur rekomandimet nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, si dhe duke qëndruar në shtëpitë tuaja, që të kujdesemi për shëndetit njëri-tjetrit. Reduktoni daljet veç në raste emergjente. Ju faleminderit për mirëkuptim”, ka shkruar Vitia në rrjetin social Facebook.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjermania zgjeron rregullat e karantinës për vendet fqinje

Gjermania zgjeron rregullat e karantinës për vendet fqinje

Asociacioni i komunave me shumicë serbe, me apo pa kompetenca ekzekutive

Asociacioni i komunave me shumicë serbe, me apo pa kompetenca ekzekutive

Paniku vijon pas tërmetit në Turqi, qytetarët mbushin rrugët

Paniku vijon pas tërmetit në Turqi, qytetarët mbushin rrugët

Selimi: Haradinaj i vetmi kandidat që përmbush kushtet të jetë president

Selimi: Haradinaj i vetmi kandidat që përmbush kushtet të jetë president

Nesër Kosova do të vendosë për masat e reja kundër koronavirusit, paralajmërohen kufizimet ekstreme

Nesër Kosova do të vendosë për masat e reja kundër koronavirusit, paralajmërohen kufizimet ekstreme

Pasardhësi i Marko Gjuriqit: Hoti po mashtron, bisedimet në Bruksel s’kanë lidhje me statusin

Pasardhësi i Marko Gjuriqit: Hoti po mashtron, bisedimet në Bruksel s’kanë lidhje me statusin

PK: 102 kosovarë në vatrat e luftës në Siri e Irak, në mesin e tyre 46 fëmijë

PK: 102 kosovarë në vatrat e luftës në Siri e Irak, në mesin e tyre 46 fëmijë

Tërmeti, Ambasada e Kosovës në Turqi ka një njoftim për kosovarët që jetojnë në Izmir

Tërmeti, Ambasada e Kosovës në Turqi ka një njoftim për kosovarët që jetojnë në Izmir

​KFOR-i ushtrim të përbashkët me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in

​KFOR-i ushtrim të përbashkët me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in

​Diplomon gjenerata e 55-të e kadetëve policorë të Policisë së Kosovës

​Diplomon gjenerata e 55-të e kadetëve policorë të Policisë së Kosovës

​Telekomit i zbrazen sërish llogaritë, 2.300 punëtorë mbesin pa paga

​Telekomit i zbrazen sërish llogaritë, 2.300 punëtorë mbesin pa paga

​Bordi i Përkohshëm aprovon planin afarist dhe buxhetin për vitin 2021

​Bordi i Përkohshëm aprovon planin afarist dhe buxhetin për vitin 2021

Sekretari i Bordit të AKP-së: Të gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve

Sekretari i Bordit të AKP-së: Të gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve

Alarmante: 418 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Alarmante: 418 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Erdogan pas tërmetit: Me të gjitha mjetet e shtetit po qëndrojmë pranë qytetarëve tanë

Erdogan pas tërmetit: Me të gjitha mjetet e shtetit po qëndrojmë pranë qytetarëve tanë

Momenti kur shembet ndërtesa në Izmir të Turqisë

Momenti kur shembet ndërtesa në Izmir të Turqisë