Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

12.05.2021 21:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Tashmë është punë e kryer dhe zbarkimi pritet të ndodhë brenda disa ditësh.

Presidenti i Kroacisë ka nënshkruar vendimin e Qeverisë në Zagreb për dërgimin në Kosovë të 150 ushtarëve kroat, në kuadër të misionit paqeruajtës të KFOR-it.

Por Zoran Milanoviq u kujdes që të ironizojë pak me Serbinë, duke thënë se nuk do ta firmoste vendimin po ta dinte se u prek kaq shumë.

“Atyre pra Serbisë iu pengon gjithçka. Ata edhe më tutje mbajnë publikun e tyre në tensione të ndryshme për luftën që akoma s’ka përfunduar e cila në fakt ka marrë fund moti dhe të cilën luftë ata moti e kanë humbur.

Shumica shqiptare në Kosovë është konsoliduar. Shtetin e tyre e kanë pranuar shumica e vendeve të Bashkimit Evropian. Ky është realiteti”, tha Milanoviq.

Ish gjenerali i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Kadri Kastrati, i cili mori pjesë edhe në luftën e kroatëve për pavarësi ndaj serbëve thotë se Kroacia si anëtare e NATO-s po i kontribuon stabilitetit në rajon.

Tash e një javë nga dita kur shefi i diplomacisë kroate, Gordan Gërliq-Radman vizitoi Prishtinën në Beograd ka nisur një fushatë kundër Zagrebit me pretendimin se ai tha se Kroacia do hapbazë ushtarake.

Radman këtë nuk e tha kurrë, derisa thirrjet se “kosovarët e kroatët janë vëllezër të armëve”, janë bërë përditshmëri.

“Ne vërtetë jemi vëllezër të pushkës, që të dy popujt kemi luftuar për pavarësi dhe kemi pasur të njëjtin armik. Miqësia Kosovë-Kroaci është e madhe. Kroacia është ndër vendet e para që e ka pranuar pavarësinë e Kosovës” theksoi Kastrati.

Ushtria kroate që nga viti 2019 ka prani në kuadër të KFOR-it me kontingjent prej 30 vetave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën