Meta takohet me Escobarin: Angazhimi i SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi garanton përfundim të suksesshëm

E publikuar: 12/04/2023 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është takuar me të dërguarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Me të tha se pati komunikim të hapur.

Mdër tjerash, Meta dhe Escobar kanë folur edhe për procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Vlerësova se angazhimi i SHBA-së në procesin e negociatave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është thelbësor dhe garanton përfundimin e suksesshëm të dialogut mes dy vendeve”, shkroi Meta në Twitter.

Për Shqipërinë, kryetari i Partisë së Lirisë tha se “aleanca me SHBA-në është thelbësore për demokracinë, zhvillimin ekonomik, sigurinë e vendit dhe të rajonit”.

“Falënderova zotin Escobar për mbështetjen e projektit të bazës së NATO-s në Kuçovë, si dhe ndihmën e jashtëzakonshme për forcimin e kapaciteteve mbrojtëse lidhur me sigurinë kibernetike”, shkroi ndër tjerash Meta.