Menendez i kërkoi paqe me Kosovën Vuçiqit, Grenell: Duhen dy, Kurti s’po i implementon marrëveshjet

E publikuar: 18/05/2023 22:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ish-emisari amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar ndaj një deklarate të senatorit amerikan Bob Menendez se Vuçiq duhet të bëjë paqe me Kosovën nëse dëshiron që Serbia të ketë një të ardhme.

Grenell ka thënë se për të bërë paqe nevojiten dy persona, duke shtuar se “Albin Kurti s’ka implementuar pika për të cilat janë pajtuar, për vitë të tëra”.

Tutje Grenell ka pyetur se pse s’po flitet asgjë për Hashim Thaçin, kur tashmë kryeministri i Shqipërisë si vend aleat në NATO është i palumtur se si Evropa dhe Haga e kanë trajtuar Hashim Thaçin.

Këtu ish-emisari i presidentit amerikan rikujton se Joe Biden e kishte thirrur edhe George Washington.