Meghan Markle hyn në histori?

05.11.2020 21:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meghan Markle hyn në histori?

Dukesha britanike Meghan Markle ushtroi të drejtën e saj për të votuar në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Sipas mediave amerikane, Meghan votoi disa ditë më parë me postë pasi ishte ‘shumë e paduruar’.

Nëse kjo konfirmohet zyrtarisht, Meghan hyn në histori si pjesëtarja e parë e familjes mbretërore britanike që voton në zgjedhje, dhe ajo amerikane, pasi nuk dihet nëse Wallis Simpson, Dukesha e Windsor, e bëri atë ndonjëherë.

Ish-aktorja u lind në Los Anxhelos dhe pasi u martua me Princin Harry, ajo fitoi të drejtën për të marrë shtetësinë britanike, ndërsa djali i saj Archie ka shtetësi të dyfishtë – amerikane dhe britanike, dhe do të jetë në gjendje të votojë në zgjedhjet në të dy vendet.

Shtë një rregull i pashkruar që anëtarët e familjes mbretërore britanike nuk votojnë në zgjedhjet në Britaninë e Madhe dhe ata nuk lejohen të ndërhyjnë në politikë.

Megan dhe Harry e thyen këtë rregull kur u larguan nga mbretëria në fillim të këtij viti. Aktorja u bëri thirrje vazhdimisht amerikanëve që të shkojnë në votime dhe ajo kurrë nuk e fshehu intolerancën e saj ndaj Donald Trump.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Golf 1 vjen si një veturë moderne elektrike

Ofertat më atraktive janë #ConadKosova🥰

Ofertat më atraktive janë #ConadKosova🥰

Interi u kërkon tifozëve të festojnë duke respektuar rregullat anti-Covid

Interi u kërkon tifozëve të festojnë duke respektuar rregullat anti-Covid

Policia ndërhyn në aktivitetin e PSD-së

Policia ndërhyn në aktivitetin e PSD-së

Xhudisti Akil Gjakova, bëhet baba për herë të parë

Xhudisti Akil Gjakova, bëhet baba për herë të parë