Mediat zvicerane: Zgjedhjet lokale, test i qëndrueshmërisë për Albin Kurtin

17.10.2021 18:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mediat zvicerane: Zgjedhjet lokale, test i qëndrueshmërisë për Albin Kurtin

Zgjedhjet lokale po mbahen në Kosovë. Shumë votues me të drejtë vote kanë ardhur gjithashtu nga Zvicra. Për qeverinë, dalja në zgjedhje është një provë e parë.Rreth 1.8 milion qytetarëve u është bërë thirrje këtë të dielë për të votuar në Kosovë. Një total prej 38 postesh të kryetarëve të komunave dhe më shumë se 1000 zyrtarë komunalë do të zgjidhen nga popullata.

Shumë votues me të drejtë vote kanë ardhur nga Zvicra për këtë qëllim, raporton gazeta zvicerane, Blic, transmeton Gazeta Express.Siç raporton portali zviceran Le Canton 27, rreth 15,000 votues vijnë nga diaspora, rreth një e treta e tyre vijnë nga Zvicra.

Thuhet se shumë prej tyre kanë udhëtuar me autobus ose me automjetet e tyre për të votuar.Për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe partinë e tij, zgjedhjet lokale janë një provë e rëndësishme. Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në shkurt, politikani i së majtës triumfoi qartë me lëvizjen e tij Vetëvendosje.Zgjedhjet në tetor mbizotërohen kryesisht nga masat mbrojtëse kundër Covidit.

Rreth 3,400 shërbime emergjente kanë për detyrë të sigurojnë që zgjedhjet të zhvillohen pa probleme. Vëzhgues të ndryshëm të zgjedhjeve gjithashtu udhëtuan për në Kosovë.Ambasada zvicerane në Kosovë shkroi në Facebook në lidhje me zgjedhjet, duke u thënë qytetarëve se “Vota juaj vlen!”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Vdes në spitalin e Pejës 71 vjeçari i dënuar për vrasje të rëndë

Vdes në spitalin e Pejës 71 vjeçari i dënuar për vrasje të rëndë

Shefqet Krasniqi thotë se kijameti është afër: Një nga shenjat ndërtimi i pallateve të mëdha

Shefqet Krasniqi thotë se kijameti është afër: Një nga shenjat ndërtimi i pallateve të mëdha

Arrestohet një i dyshuar për grabitjen e parave të bankës në rrugën Prishtinë-Gjilan

Arrestohet një i dyshuar për grabitjen e parave të bankës në rrugën Prishtinë-Gjilan

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë

Varhelyi shprehet optimist se të rinjtë e Kosovës së shpejti do të udhëtojnë pa viza

Varhelyi shprehet optimist se të rinjtë e Kosovës së shpejti do të udhëtojnë pa viza