Më pak ankesa tek Avokati i Popullit

28.04.2021 19:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Më pak ankesa tek Avokati i Popullit

Kufizimi i lëvizjes si dhe frika nga sëmundja COVID-19, ka bërë që qytetarët e Maqedonisë së Veriut të deponojnë përgjysmë më pak ankesa pranë Avokatit të Popullit më 2020.

Sipas të dhënave, më 2020, tek Avokati i Popullit janë dorëzuar 2.932 ankesa, shifër më e vogël krahasuar me vitin 2019, ku pranë këtij institucioni, ishin dërguar 4.705 ankesa.

“Gjatë vitit të kaluar është konstatuar një rënie drastike e parashtresave drejtuar këtij institucioni. Madje, do të thosha se është përgjysmuar (numri i ankesave) dhe kjo nuk është si rezultat i ngritjes së cilësisë së respektimit të lirive dhe të drejtave të qytetarëve, por është si rezultat i efekteve të pandemisë, që i ka izoluar dhe nuk u ka dhënë kurajë personave të prekur nga cenimi i të drejtave, që t’i drejtohen Avokatit të Popullit”, deklaroi Avokati i Popullit në Maqedoninë e Veriut, Naser Ziberi, gjatë prezantimit të raportit vjetor të institucionit që udhëheq.

Ziberi tha po ashtu se gjatë pandemisë, kanë qenë fëmijët, të cilët nuk kanë pasur kushte të barabarta për të ndjekur nga distanca procesin mësimor.

“Në këtë drejtim, Avokati i Popullit i ka rekomanduar qeverisë dhe Ministrisë së Arsimit, që të eliminohen të gjitha këto defekte që ndikojnë seriozisht në dobësimin e cilësisë së procesit edukativo-arsimor, dhe këtu, është parë se fëmijët kanë qenë të prekur nga pengesat në zhvillim, që u eliminuan tërësisht nga mundësia e zhvillimit të procesit arsimor”, tha Ziberi.

Avokati i Popullit po ashtu kërkoi që të zgjidhet problemi i shtetësisë së qytetarëve, pasi ka qytetarë që nuk kanë shtetësi të Maqedonisë së Veriut, pavarësisht se kanë jetuar në këtë shtet që prej shpalljes së pavarësisë 30 vjet më parë.

“Në këtë drejtim, apelojmë që të ndërmerren hapa seriozë në prag të ndryshimit të Ligjit për shtetësi, që ky problem të tejkalohet. Po ashtu, duhet të merren parasysh rekomandimet e Konventës Evropiane për shtetësi, veçmas neni 8, i cili thotë se me rastin e vendosjes së trajtimit të kërkesave për shtetësi, duhet pasur parasysh fakti i lidhjes reale të personave që kërkojnë shtetësi me vendin ku e kërkojnë ta realizojnë këtë të drejtë, në kuptimin e lidhjes familjare, të asaj materiale, pronësore, etj”, tha Ziberi.

Avokati i Popullit po ashtu bëri të ditur se gjatë vitit 2020, qytetarët më së shumti janë ankuar për shkeljet që u janë bërë nga gjyqësori, përkatësisht për këtë gjë janë parashtruar 406 ankesa, ku pjesa më e madhe – 195 ankesa – kishin të bënin me punën e përmbaruesve.

Në raportin vjetor të Avokatit të Popullit po ashtu theksohet se qytetarët e Maqedonisë së Veriut kanë pasur vështirësi që të realizojnë të drejtat e tyre edhe në fushën e shëndetësisë, atë të sigurimit pensional dhe invalidor, të urbanizmit dhe ndërtimit, por ka pasur më pak ankesa edhe për diskriminim në të gjitha fushat.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona

Pamje nga aksidenti i autobusit kosovar në Kroaci, ku vdiqën 10 persona

Pamje nga aksidenti i autobusit kosovar në Kroaci, ku vdiqën 10 persona

LAJMI I FUNDIT: Autobusi nga Kosova aksidentohet në Kroaci, 10 të vdekur

LAJMI I FUNDIT: Autobusi nga Kosova aksidentohet në Kroaci, 10 të vdekur