Mbi 34 milionë për 5 muaj, për pensionet e veteranëve

14.06.2022 09:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbi 34 milionë për 5 muaj, për pensionet e veteranëve

Çështja e kategorive të dala nga lufta u riaktualizua kohëve të fundit pas protestës së veteranëve të hënën.

Ish-luftëtarët e UÇK-së po kërkojnë që lartësia e pensioneve të tyre të mos jetë nën pagën minimale, çka me Ligjin e ri të sjellë nga Qeveria në Kuvend, ka shumë gjasa të ndodhë kjo, shkruan lajmi.net.

Kjo për arsyen se në Ligjin për Rritjen e Pagës minimale në Kosovë, nuk parashihet rritja e pensioneve për veteranët, dhe deri sot, këto dy forma përfitimi kanë shkuar paralelisht me njëra tjetrën edhe në bazë të dispozitave ligjore.

Sidoqoftë, veteranët muaj për muaj, nga shteti marrin miliona euro në formë pensionesh.

Sipas statistikave të cilat lajmi.net ka marrë nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, bëhet e ditur se për pesë muaj, për pensionet e veteranëve u dhanë mbi 34 milionë euro.

Kësisoj, në muajin janar ishin 36 mijë e 841 veteranë përfitues, në shkurt 37 mijë e 15 përfitues, në mars 37 mijë e gjashtë përfitues, në prill 36 mijë e 899 përfitues, në maj 36 mijë e 907 përfitues.

Ndërkaq, në janar u shpenzuan mbi 6 milionë e 150 mijë euro, në shkurt 6 milionë e 182 mijë euro, në mars 6 milionë e 179 mijë euro, në prill 9 milionë e 853 mijë euro, në maj 6 milionë e 161 mijë euro.

E në total, për këta pesë muaj janë shpenzuar 34 milionë e 528 mijë e 228 euro për veteranët.

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka shkaktuar reagime të ashpra me një deklaratë të dhënë para disa ditësh për shumën që shpenzohet nga buxheti i shtetit për veteranët përgjatë një viti.

Murati ka thënë se 80 milionë euro në vit shkojnë për këtë kategori, dhe duke parë këtë trend, sipas tij duhet të pastrohen listat.

‘’Ndërlidhja me pagën minimale ka qenë me Nenin 18. Vullneti politik atëherë ka qenë që të bëhet kjo këputje. Pagesa për veteranët është 80 milionë euro në vit. Nga perspektiva e një veterani mund të duket që shteti po jep pak për ta, por shteti po jep 80 milionë euro. Veteranit i kanë hy në hise disa të tjerë që nuk janë veteranë. Duhet t’u bëhet një pastrim listave. Duhet t’i trajtojmë drejt ata që kanë luftu, e kanë marrë pushkën, e kanë marrë guximin’’, tha Murati.

Nga Organizata e Veteranëve të Luftës ndërkaq kanë paralajmëruar se nëse Qeveria insiston në projektligjin aktual, atëherë ata nuk do të ndalen së organizuari protesta në shenjë pakënaqësie. /Lajmi.net/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Kusari – Lila: Seanca nuk u ndërpre nga mazhoranca, nuk e mbështesim tërheqjen e Trustit

Kusari – Lila: Seanca nuk u ndërpre nga mazhoranca, nuk e mbështesim tërheqjen e Trustit

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

PDK: Seanca u ndërpre në mënyrë abritrare, pikërisht kur pritej diskutimi për Trustin

PDK: Seanca u ndërpre në mënyrë abritrare, pikërisht kur pritej diskutimi për Trustin

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve

Osmani në takim me presidenten Metsola: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës

Osmani në takim me presidenten Metsola: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës