Mbi 1000 persona me Covid-19 nuk kanë vendime për izolim në Shkup

26.10.2020 16:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbi 1000 persona me Covid-19 nuk kanë vendime për izolim në Shkup

Mbi 3,500 raste aktive të pacientëve me Covid-19 janë të regjistruar vetëm në Shkup, por vendime për izolimin e këtyre pacientëve sipas MPB-së kanë vetëm mbi 2 mijë. Kjo nënkupton se numri i të infektuarve që mund të dalin lirshëm nëpër qytet është shumë i lartë për shkak se Inspektorati shtetëror shëndetësor sanitar nuk arrin të procedoj të gjitha vendimet me kohë.

Autoritetet thonë se nuk ka kuadër të mjaftueshëm në Inspektorat, ndërkohë Alsat mëson se vet drejtoresha e këtij inspektorati, Irinka Buhova ka marrë pushimin vjetor dhe aktualisht gjendet jashtë shtetit.

“Janë në proces të marrjes së vendimeve sepse në ISHSHS ka aq kuadro, sistemi ynë nuk është i dimensionuar për një pandemi të çfarëdo sëmundjeje. Ne kemi aq epidemiolog dhe infektolog që nuk mund të bëjmë të ri brenda natës. ISHSHS përgatitë vendimet dhe ato i dorëzon sistematikisht, atje ka 5-6 njerëz dhe ata punojnë ditë dhe natë, tani u ndihmojnë edhe studentët, gjatë ditës së sotme dhe të nesërme do të përgatiten të gjitha vendimet për izolim”, tha Zharko Karaxhovski, drejtor i KSI.

Karaxhovski ishte i prerë edhe për shtrimin e gjobave për qytetarët që nuk i respektojnë masat aktuale restriktive. Ai thotë se ora policore është hapi i radhës në rast se nuk arrijnë të frenojnë ritmin e infektimeve nga virusi korona. Ndërkaq, ministri Filipçe tha se vendosja e karranitës varet nga sjellja e qytetarëve.

Autoritetet shëndetësore druajnë nga stërmbushja e kapaciteteve spitalore në ndërkohë që rastet e rënda mbeten jashtë klinikave. Filipçe tha se kapacitete do të shtohen në repartet ekzistuese, ndërkaq 60 internistë nga klinikat private do të aktivizohen në kovid qendrat.

“Kapacitetet plotësuese po përgatitet në repartet spitalore, qëllimi i hapësirave modulare ishte që të infektuarit të jenë larg pacientëve të tjerë, por u vonuan me miratimin e ligjit. Kur u miratua ligji, ngecëm në dokumentet për marrjen e fondeve të Bankës Botërore, por shpresoj që deri në fund të vitit të bëjmë gati, të paktën një pjesë të atyre 16 spitaleve modulare që janë paralajmëruar për 16 qytete”, tha Venko Filipçe, ministër i Shëndetësisë.

Komisioni për Sëmundje Infektive vendosi të rritë numrin e testimeve ditore në Shkup për rreth 350.

Sipas statistikave rreth 80% e pacientëve janë asimptomatik, 12% të tjerë me simptoma të lehta dhe pjesa e mbetur me pasqyrë të rënduar klinike. Shifrat e fundit tregojnë se komunat si Aerodromi, Karposhi dhe Qendra mbeten vatër e virusit korona në vend.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset