Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

15.10.2021 18:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Në ditën e sotme, para 23 vitesh, në Gjilan ishte arrestuar Lutfi Haziri, asokohe aktivist politik dhe tani kryetar Komune, i cili këtë të diele do të kërkojë besimin e gjilanasve për mandatin e pestë.

Haziri me shokë akuzoheshin se si pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kishin planifikuar dhe po pëgatiteshin për organizimin e kryengritjes së armatosur kundër Serbisë.

Avokatët e Hazirit kishin thënë se ai ishte keqtrajtuar aq shumë nga policët serbë, sa edhe kokën e kishte të ënjtur.

Bashkëshortja e tij, Mirvete Bajrami, e cila erdhi atë mëngjes të 15 tetorit për të treguar për arrestimin e tij, në lokalet e LDK-së, por paraprakisht ishte ndalur në zyrën për informim, i kishte humbur shpresat se mund ta takonte sërish Lutfiun.

Ajo ishte e vetëdijshme për situatën në të cilën ndodhej vendi, për sjelljet brutale të policisë, si dhe për akuzën e rëndë me të cilën ngarkohej Lutfiu.

‘Nuk kthehet më… nuk e lëshojnë të gjallë’ – u shpreh ajo, ndërkohë që po ndiente edhe të ftohtë, meqë ishte shtatzënë dhe temperaturat kishin filluar të ulen në atë vjeshtë të vitit 1998.

Gjyqi i grupit ‘terrorist’ në krye me Lutfi Hazirin u zhvillua në një atmosferë shumë të rëndë dhe të tensionuar, në ndërtesën ku pikërisht është sot Komuna.

Si për koincidencë, edhe zyra e kryetarit të Komunës, ndodhet në sallën e atëhershme të gjyqit, si simbolikë e lirisë dhe e fitores mbi një pushtues, i cili shqiptarët i ndoqi, i arrestoi dhe i mbajti të mbërthyer pas hekurave më se një shekull.

Vetëm disa ditë para se të fillonin bombardimet e NATO-s, këtu në Gjilan po mbahej gjyqi i Lutfi Hazirit dhe 7 anëtarëve tjerë të grupit, ku bënin pjesë Abdullah Tahiri, Ibrahim Uruqi, Ismet Hashani, Ahmet Demiri dhe të tjerë, të cilët ishin akuzuar për terrorizëm.

Zyrtarët e Misonit Monitorues, të cilët asokohe ndodheshin në Kosovë dhe po përgatiteshin të tërhiqeshin për t`u hapur rrugë bombardimeve të NATO-s, gjyqin e shqiptarëve të akuzuar për terrorizëm e kishin cilësuar një proces jo të drejtë.

Lutfi Haziri, falë intelektit të jashtëzakonshëm që kishte, e kishte ndjerë se liria nuk ishte larg.

Sot, 23 vite më vone, ai po garon për mandatin e pestë të kryetarit të Komunës në qytetin e tij, ndërkohë që gjatë këtyre viteve të lirisë, ka mbajtur edhe poste ministrore e mandate deputeti.

Pos për qeverisje të mirë e të suksesshme deri më tani, ai, edhe për këtë e meriton besimin e qytetarëve të Gjilanit më 17 tetor./Mediafokus.info/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri Kurti u takua në Bruksel me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

Kryeministri Kurti u takua në Bruksel me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

Elon Musk mbështet taksën që shumë nga bashkëmoshatarët e tij miliarderë e përçmojnë

Elon Musk mbështet taksën që shumë nga bashkëmoshatarët e tij miliarderë e përçmojnë

Lahu: Vitia nuk do të jetë pjesë e Asamblesë në Prishtinë

Lahu: Vitia nuk do të jetë pjesë e Asamblesë në Prishtinë

Qeveria dërgon komunikatë tjetër nga ajo  e BE-së, ani pse ishte e përbashkët

Qeveria dërgon komunikatë tjetër nga ajo e BE-së, ani pse ishte e përbashkët

Komunikatë e përbashkët: Të gjitha marrëveshjet e kaluara duhet të respektohen dhe të zbatohen plotësisht

Komunikatë e përbashkët: Të gjitha marrëveshjet e kaluara duhet të respektohen dhe të zbatohen plotësisht

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit