Lukashenko: Serbia s’do të mund të ulet në disa karrige duhet të vendosë për politikën e jashtme

E publikuar: 02/08/2022 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Lukashenko, ka komentuar situatën e fundit të krijuar në veri të vendit duke thënë se Serbia s’do të mund të ulet në disa karrige dhe se duhet të vendosë për politikën e saj të jashtme.

“Aty jemi ne, Rusia, Bashkimi Evropian, Amerika dhe të tjerët. Por, ata nuk do të lejohen të ulen në të gjitha këto karrige”, ka thënë Lukashenko, shkruan “Danas”, transmeton Klankosova.tv.

Ai foli edhe për marrëdhëniet Serbi – Bjellorusi, duke thënë se ka probleme, por autoritetet bjelloruse bëjnë dallime mes popullit e qeverisë.

“Ne duhet të ndajmë udhëheqjen dhe njerëzit e thjeshtë. Natyrisht populli serb ka nevojë për ndihmë dhe duhet të ndihmohet. Ne jemi njerëz të tillë. Por, ne po marrim parasysh edhe se cila është politika e Serbisë ndaj Bjellorusisë”, tha Lukashenko.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!