Londra kërkon lidership: Hapat e radhës për implementimin e planit evropian janë vendimtar

E publikuar: 01/03/2023 14:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ministri i Britanisë së Madhe për Evropë, Leon Docherty ka reaguar pas zhvillimeve të 27 shkurtit në Bruksel pas takimit të nivelit të lartë në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Docherty ka thënë se Britania e Madhe mirëpret progresin në bisedimet e ndërmjetësuar nga BE-ja për marrëveshjen që shtron rrugën drejt normalizimit të raporteve.

Ai tutje ka thënë se hapat e radhët për planin e implementimit do të jenë vendimtar.

Siç ka shkruar Docherty lidershipi dhe fleksibiliteti janë kyç për një rezultat pozitiv.

“Britania e Madhe e mbështet plotësisht këtë proces”, ka shkruar ai.