Limaj pas vendimit të Kushtetueses: U kthye ligjshmëria dhe u ndalua abuzimi në emër të së drejtës për votë

10.12.2020 21:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Limaj pas vendimit të Kushtetueses: U kthye ligjshmëria dhe u ndalua abuzimi në emër të së drejtës për votë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka reaguar pas vendimit të sotëm të Gjykatës Kushtetetuese i cili i jep drejtë kërkesës së Nismës për mos numërimin e votave ardhura nga jashtë pas afatit të përcaktuar nga KQZ.

Limaj ka thënë se aktgjykimi i sotëm kthen ligjshmërinë, forcon demokracinë tonë dhe përfundimisht ndalon abuzimin në emër të ligjit dhe poashtu atyre që abuzojnë në emër të drjetës për votë.

“NISMA ankohet vetëm atëhere kur është e bindur se ka pasur shkelje të ligjit, prandaj të gjitha ankesat tona të përgatitura profesionalisht me të gjetura faktike janë pranuar duke na dhënë të drejtën në shkallë të ndryshme në gjykata dhe deri të vendimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese”, thuhet ndër të tjera në postimin e Limajt.

Ai ka thënë se me gjithë përpjekjet për padrejtësi dhe vonesës së këtij atkgjykimi ndjehet mirë, seps eështë lehtësim emocional dhe i jep siguri juridike kur fiton e drejta për të cilën ai thotë se luftuan të gjithë anëtarët e Nismës.

Në fund, Limaj ka uruar simpatizanët dhe anëtarët e këtij subjekti për vendimin e sotëm të Gjykatës Kushtetuese.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

Zyrtare: Konfirmohet stadiumi i finales së Champions, do lejohen tifozë në stadium

Zyrtare: Konfirmohet stadiumi i finales së Champions, do lejohen tifozë në stadium

Bekim Blakaj: Kosova për momentin nuk mund ta padisë Serbinë për gjenocid

Bekim Blakaj: Kosova për momentin nuk mund ta padisë Serbinë për gjenocid

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren