Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

13.10.2021 22:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

Profesori universitar, Blerim Latifi, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se deklarata Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka qenë e ngutshme dhe e pakuptimtë.

Borrell deklaroi se Kosova nuk duhet të marrë aksione pa u konsultuar me BE-në dhe vendet Perëndimore.

Latifi ka thënë se deklarata e Borrell ishte nxitëse për Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili më pas shkoi tek baza e Ushtrisë së Serbisë në Rashkë për të bërë deklarata nxitëse.

“Deklarata e Borrellit është e ngutshme dhe e pakuptimtë. Ai u ngut. E cilësoi si aksion etnik. Si duket vucic u nxit nga ai. Ai shkoi tek trupat e tij në Rashkë dhe pastaj bëri deklarata nxitëse retorike. Sic duket ka qenë një operacion kundër kontrabandës”, tha ai.

Latifi edhe më herët kishte thënë se aksioni policor kundër kontrabandës nuk mund të mbahet vetëm pse është kohë zgjedhjesh.

“Policia nuk duhet ta luftojë krimin e kontrabandën në veri në kohë zgjedhjesh! Sepse ndikohet rezultati elektoral. Afatet e operacioneve policore në veri duhet të mos përputhen me afatet elektorale! Pra, logjikisht i bie se krimi dhe kontrabanda mund të lulëzojnë të lira atje sa herë ne kemi zgjedhje”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës