Lajcak në Londër për të marrë qëndrimet e qeverisë së re për rajonin, Peach me vëmendje sheh hartën e Ballkanit

E publikuar: 11/07/2024 17:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Emisari sllovak, Miroslav Lajcak, ka njoftuar se gjatë kësaj javë ka zhvillua rnjë vizitë në Londër për të diskutuar zhvillimet që lidhen me Ballkanin Perëndimor dhe për të diskutuar prioritetet e qeverisë së re në raport me rajonin, shkruan Gazeta Express.

Lajcak ka thënë se mezi pret për të nisur përpjekjet e përbashkëta në mes të Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së për rajonin.

“Pata një vizitë shumë të dobishme në Londër në fillim të kësaj jave për të diskutuar zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe prioritetet e qeverisë së re kundrejt rajonit. Mezi presim 🇪🇺🇬🇧 bashkëpunimin BE- Mbretëri e Bashkuar për përpjekjet e përbashkëta në rajon”, ka shkruar Lajcak.

I pranishëm në një prej takimeve ka qenë edhe ambasadori i Kosovës në Londër, Ilir Kapiti dhe Catherine Ashton. Në një fotografi që Lajcak ka publikuar nga takimi me emisarin britanik Stuart Peach, në tavolinë shihet edhe një hartë e rajonit.