Lajçak në Bruksel me Komandantin e ri të KFOR, diskutojnë për gjendjen aktuale dhe dialogun

E publikuar: 27/09/2023 17:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Emisari special i BE-së, Miroslav Lajçak, ka pritur në zyrën e tij komandantin e radhës të KFOR-it, gjeneralin turk, Özkan Ulutaş.

Ai tha se kanë folur për situatën aktuale në Kosovë dhe tha se pret që të vazhdojë bashkëpunimi me KFOR-in.

“Kënaqësi të mirëpresim komandantin e ardhshëm të KFOR-it, gjeneralmajor Ulutaş në zyrën time sot. Kemi shkëmbyer mendime për situatën aktuale në Kosovë dhe për dialogun. Mezi presim vazhdimin e bashkëpunimit të shkëlqyer të gjatë me KFOR-in”, ka shkruar Lajçak.

Ulutaş do të pasojë komandantin italian në KFOR-, Angelo Michele Ristuccia.