Lajçak dhe Escobar tri kërkesa drejt Kurtit për shtensionimin në veri

E publikuar: 05/06/2023 23:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Pas thuajse 2 orësh, ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Gabriel Escobar dhe ndërmjetësuesit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Nga takimi ende nuk pati deklarime për media.

Kujtojmë që tensionet në veri ishin temë kryesore e diskutimit.

Ka nisur takimi i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Gabriel Escobar dhe ndërmjetësuesit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Burimet e Klan Kosovës bëjnë me dije se takimi mund të zgjasë rreth dy orë.

Takimi vie, pas një jave plot tensione e sulme në veri të Mitrovicës, si pasojë e marrjes së detyrave për kryetarë komunash në veri, të të zgjedhurve të rinj, transmeton klankosova.tv.

Ushtrimi i detyrave të tyre nga objektet komunale, madje edhe të shoqëruar nga njësitet speciale, po kundërshtohej ashpër nga ndërkombëtarët duke e parë si nxitje për eskalim situate meqë kjo po përcillej me protesta të ashpra nga serbët.

______________________________________________________________________________________________________________________________________

I dërguari i SHBA-së, për çështje të Ballkanit Perëndimor, Gabriel Escobar si dhe ndërmjetësuesi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, kanë arritur në objektin e qeverisë për takim me kryeministrin Albin Kurti.

Ky takim vie, pas një jave plot tensione e sulme në veri të Mitrovicës, si pasojë e marrjes së detyrave për kryetarë komunash në veri, të të zgjedhurve të rinj, transmeton klankosova.tv.

Ushtrimi i detyrave të tyre nga objektet komunale, madje edhe të shoqëruar nga njësitet speciale, po kundërshtohej ashpër nga ndërkombëtarët duke e parë si nxitje për eskalim situate meqë kjo po përcillej me protesta të ashpra nga serbët.