Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

23.06.2022 12:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale, i propozuar nga PDK, i cili pas pak pritet të hidhet në votim në Kuvend.Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se kriza energjetike dhe implikimet për tregjet ndërkombëtare nga lufta i kanë shtrirë ndikimet edhe në Kosovë.Sipas tij, ndër ndikimet është rritja e çmimeve edhe te produktet bazike.“Qeveria i është përgjigjur këtyre ndryshime për të ndihmuar qytetarët nga kjo rritje e kostos së jetës.

Te rasti i energjisë kemi vendosur që importin shtesë ta mbulojmë përmes subvencionimit”, ka thënë ai.Ai ka thënë se munden që një problem të tashmes ta zgjidhin me rrënimin e së ardhmes.“Ne e kemi të qartë që mjetet në trust janë të qytetarëve por vetë natyra e tyre nënkupton që ato nuk vihen në institucion të interesave politike por të nevojave të pensionistëve”, ka thënë ai.

“Nisma për tërheqjen e trustit nuk është e rastësishme që ka ardhur nga një deputet i PDK-së i cili në një deklarim për media pas opinionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar kishte thënë po të donte FMN-ja do të na jepte mjete tua jepnim qytetarëve dhe të mos e prekim Trustin. FMN-ja ka mjete të mjaftueshme. Ja pra kush po merret me financa e makroekonomi.

Janë të njëjtë të cilët na kanë sjellë në këtë gjendje dhe po duan edhe ato pak të mira që i kemi arritur të na i rrënojnë. Të gjitha subjektet e dinë sa e rrezikshëm është prekja e trustit. Nismëtari i idesë ka deklaruar se gëzojnë edhe mbështetjen e listës serbe”, ka thënë ai.Ai ka thënë se shumica që kanë pak përfitojnë asapk ndërkaq ajo pakicë që ka shumë përfiton.

“Unë nuk kam qenë i njoftuar që nismëtari është doktor shkence, nismëtari ka doktoratë ka PHD. Nevojitet doktoraturë për një fizioterapistë që ta sjellë një propozim të tillë në Kuvend”, ka thënë ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

Kurti: Qeveria nuk e mbështet tërheqjen e Trustit, po krijohet panik nga ata që e kanë rrënuar vendin

Presidentja Osmani takohet me kancelarin Scholz, e falënderon në emër të popullit të Kosovës

Presidentja Osmani takohet me kancelarin Scholz, e falënderon në emër të popullit të Kosovës

Mustafa thirrje deputetëve të VV’së që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Mundësia e fundit që t’u dilni në krahë qytetarëve

Mustafa thirrje deputetëve të VV’së që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Mundësia e fundit që t’u dilni në krahë qytetarëve

Duda Balje thotë se do të votojë pro tërheqjes së Trustit

Duda Balje thotë se do të votojë pro tërheqjes së Trustit

Haxhiu u kërkon deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Kërkesa buron nga qytetarët

Haxhiu u kërkon deputetëve që të votojnë pro tërheqjes së Trustit: Kërkesa buron nga qytetarët

Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë

Borrell flet për një takim potencial të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë

Abdixhiku: ​Biden kërkon heqjen e taksës së naftës në SHBA, Kurti refuzon ta heq në Kosovë

Abdixhiku: ​Biden kërkon heqjen e taksës së naftës në SHBA, Kurti refuzon ta heq në Kosovë

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Presidentja e PE-së: Sot është ditë historike, duhet t’i liberalizohen vizat Kosovës

Presidentja e PE-së: Sot është ditë historike, duhet t’i liberalizohen vizat Kosovës

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

Paralajmërimi i Haxhiut: Nëse nuk kalon Trusti, do të bllokohen marrëveshjet ndërkombëtare

Vuçiq i ka thënë Scholzit se Serbia nuk pret ta njohë Kosovën shtet

Vuçiq i ka thënë Scholzit se Serbia nuk pret ta njohë Kosovën shtet

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

Rama nga Brukseli: Bullgaria po mban peng dy vende të NATO-s

Franca skeptike për liberalizim, presidentja Osmani takon presidentin Macron

Franca skeptike për liberalizim, presidentja Osmani takon presidentin Macron

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

“Do t’ju vras të gjithëve”, gjakovari kërcënon nënën, babain e motrën dhe tenton ta vrasë vëllain shkaku i pasurisë

“Do t’ju vras të gjithëve”, gjakovari kërcënon nënën, babain e motrën dhe tenton ta vrasë vëllain shkaku i pasurisë

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave

Pozitë dhe opozitë kërkojnë nga BE-ja të përmbushë premtimin për liberalizimin e vizave