Kurti pyetet përsëri për “Open Ballkan”: Bashkimi Evropian është fati ynë, të gjitha iniciativat i kemi drejt BE-së

16.09.2021 14:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti pyetet përsëri për “Open Ballkan”: Bashkimi Evropian është fati ynë, të gjitha iniciativat i kemi drejt BE-së

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë së Veriut kanë zhvilluar sot mbledhjen e parë në mes të dy qeverive.

Pas kësaj, në një konferencë për media, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se mbledhja e sotme në mes dy qeverive tona është moment historik në bashkëpunimin midis Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut.

“Maqedonia e Veriut sivjet ka kremtuar 30 vjet të pavarësisë, Kosova 13 vjet të pavarësisë dhe kjo ishte mbledhja e parë në mes të dy qeverive tona për të intensifikuar dhe zgjeruar bashkëpunimin në shumë fusha.E falënderoj kryeministrin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev për pritjen e përzemërt dhe për organizimin e kësaj mbledhje e cila u parapri nga një takim midis nesh. Shpreh ngushëllime për të gjithë familjarët që humbën më të dashurit e tyre në ngjarjen e spitalit të Tetovës si dhe atyre që humbën familjarët si pasojë e virusit COVID-19.Mbajtëm mbledhjen e përbashkët e cila për neve është shprehje e vullnetit për të shënuar një etapë të re të bashkëpunimit të ndërsjellë dhe marrëdhënieve të mira e miqësore.Bashkëpunimi i politikave dhe punëve të përbashkëta që lehtëson jetët e qytetarëve në të dy anët e kufirit konsideroj se është obligim i yni politik dhe përgjegjësi institucionale. Deri tani patëm 42 marrëveshje, sot nënshkruam 11 marrëveshje bashkëpunimi në fusha të ndryshme si në diasporë, turizëm, inovacion, ndërmarrësi, për siguri , kontroll të transportit hekurudhor e të tjera”, tha Kurti.

Tutje ai shtoi se ndër to është edhe memorandumi i bashkëpunimit për rrugën Prizren-Tetovë, një aks tejet i rëndësishëm për Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut.

“E kjo lidh edhe më ngushtë vendet tona, ekonomitë tona dhe qytetarë tanë.Me kryeministrin Zaev zhvilluam një takim sa miqësor edhe pune. Folëm për respektimin e të drejtave të qytetarëve që jetojnë në popujt tanë, si bazë e mbështetur tek praktikat më të mira evropiane e demokratike.Si vende me synime të përbashkëta në integrim evropian e kuptojmë se luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar është tejet i rëndësishëm dhe kësisoj diskutuam për nevojën e bashkëpunimit sidomos ndërkufitar.Qeveria jonë e re është ngritur dhe qëndron e fortë me qëllim të drejtësisë dhe zhvillimit, e për ti arritur këto e rëndësishme është edhe bashkëpunimi bilateral siç është edhe ai me Maqedoninë e Veriut.Nga këto 11 marrëveshje përfitojnë të dy vendet dhe qytetarët tanë”, shtoi Kurti, shkruan lajmi.net.

Tutje kryeministri Kurti u pyet lidhur me çështjen e “Ballkanit të Hapur”, ku shtoi se Republika e Kosovës dëshiron sa më shumë bashkëpunim, por se Bashkimi Evropian është fati i Kosovës dhe se Evropa është kontinenti ynë.

“Ne dëshirojmë që sa më shumë bashkëpunim dhe në marrëveshje dhe në zbatim të tyre në aspektin bilateral në Republikën e Kosovës dhe asaj të Maqedonisë së Veriut dhe kjo mbledhje është përkujtim se jemi të orientuar kah e ardhmja dhe për ne e ardhmja është Bashkimi Evropian. Pra BE është fati ynë, ndërsa Evropa është kontinenti ynë. Andaj si Kosovë e mbështesim të gjitha iniciativat normale në të cilat e kemi BE-në e që janë nga Bashkimi Evropian. Natyrisht se të gjitha këto marrëveshje të nënshkruara asnjëra prej tyre nuk do duhej të kenë moszbatim pavarësisht dallimeve”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman

Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman

ZPS thotë se gjatë tetorit nuk është në gjendje të paraqesë dosjen paraprake në rastin e Thaçit e të tjerëve

ZPS thotë se gjatë tetorit nuk është në gjendje të paraqesë dosjen paraprake në rastin e Thaçit e të tjerëve

Vulin: Kurti është përgjegjës për gjithçka që ndodhi në Kosovë

Vulin: Kurti është përgjegjës për gjithçka që ndodhi në Kosovë

Mehaj takohet me Escobarin, Ministria thotë se mori mbështetje të fuqishme nga ai

Mehaj takohet me Escobarin, Ministria thotë se mori mbështetje të fuqishme nga ai

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për masën e subvencionimit të pagës

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për masën e subvencionimit të pagës

Policia njofton se katër vetura u dëmtuan dje në veri, në një prej tyre ishin dy shtetas të huaj

Policia njofton se katër vetura u dëmtuan dje në veri, në një prej tyre ishin dy shtetas të huaj

Si kontrabandohen mallrat nga Serbia dhe çka kontrabandohet më shumë?

Si kontrabandohen mallrat nga Serbia dhe çka kontrabandohet më shumë?

Reagime të shumta pasi Borrell e qortoi Kosovën për aksionin në veri

Reagime të shumta pasi Borrell e qortoi Kosovën për aksionin në veri

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Von Cramon kritikon Borrellin: BE-ja duhet të përkrahë shtetet që po luftojnë krimin e organizuar

Von Cramon kritikon Borrellin: BE-ja duhet të përkrahë shtetet që po luftojnë krimin e organizuar

Gërvalla në Kuvajt, takohet dhe nënshkruan memorandum mirëkuptimi me krerët shtetërorë

Gërvalla në Kuvajt, takohet dhe nënshkruan memorandum mirëkuptimi me krerët shtetërorë

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Xhandarmëria serbe këndon këngën “Të nisemi drejt për në Kosovë” para Aleksandër Vuçiqit

Xhandarmëria serbe këndon këngën “Të nisemi drejt për në Kosovë” para Aleksandër Vuçiqit

Sulm me shigjeta në Norvegji, disa të vdekur

Sulm me shigjeta në Norvegji, disa të vdekur

Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

Mushkolaj: Rakiq të shkarkohet, ai po kryen agresion ndaj kushtetutës dhe shtetit të Kosovës

Mushkolaj: Rakiq të shkarkohet, ai po kryen agresion ndaj kushtetutës dhe shtetit të Kosovës