Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

20.09.2021 12:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti me znj.Ermina Lekaj-Përlaskaj, deputete në Kuvendin e Kroacisë.
Kryeministri Kurti ritheksoi mirënjohjen e thellë të Qeverisë dhe popullit të Republikës së Kosovës, për mbështetjen e vazhdueshme të Republikës së Kroacisë për Republikën e Kosovës në të gjitha fazat e shtetndërtimit. Ai shprehu gatishmëri për bashkëpunim ndërinstitucional dhe projekte që rrisin mirëqenien e shqiptarëve në Kroaci.Znj. Lekaj i paraqiti kryeministrit mundësi konkrete të intensifikimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve në nivel akademik dhe kulturor, si dhe në fushën e ekonomisë dhe shëndetësisë.Në këtë takim të përzemërt u rikonfirmuan marrëdhëniet tradicionalisht të mira ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë dhe mënyrat për t’i forcuar ato në të ardhmen.​

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Raporti i Progresit: Vërejtje serioze për Vettingun e nisur nga qeveria Kurti

Raporti i Progresit: Vërejtje serioze për Vettingun e nisur nga qeveria Kurti

Pacolli: Ata që më lënduan dhe tradhtuan, çuditërisht kanë dështuar

Pacolli: Ata që më lënduan dhe tradhtuan, çuditërisht kanë dështuar

Tre personat e arrestuar nga Policia e Kosovës për terrorizëm ishin në kontakt me ISIS nga viti 2019

Tre personat e arrestuar nga Policia e Kosovës për terrorizëm ishin në kontakt me ISIS nga viti 2019

Një i vdekur dhe 17 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Një i vdekur dhe 17 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Von Cramon: Kosova është shembulli demokracisë në rajon

Von Cramon: Kosova është shembulli demokracisë në rajon

Shefi i Pentagonit diskuton me Ukrainën bashkëpunimin në mbrojtje

Shefi i Pentagonit diskuton me Ukrainën bashkëpunimin në mbrojtje

Kuvendi miraton Projekt-kodin e Procedurës Penale

Kuvendi miraton Projekt-kodin e Procedurës Penale

Borrell: Kurti dhe Vuçiq “menjëherë” t’i kthehen dialogut

Borrell: Kurti dhe Vuçiq “menjëherë” t’i kthehen dialogut

KE: Ballkani Perëndimor me pak përparim në rrugën drejt BE-së

KE: Ballkani Perëndimor me pak përparim në rrugën drejt BE-së

Miratohet në shqyrtim të parë Projektligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile

Miratohet në shqyrtim të parë Projektligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile

Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati