Kurti pas takimeve me Palmer e Lajçak: Në Kosovë nuk do të ketë Asociacion një-etnik

01.06.2021 13:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti pas takimeve me Palmer e Lajçak: Në Kosovë nuk do të ketë Asociacion një-etnik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur rreth vizitës së Përfaqësuesit special për Ballkanin Perëndimor të SHBA-së, Mathew Palmer dhe emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në Kosovë.

Kurti ka konfirmuar se nga mesi i qershorit do të ketë takimin e parë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, shkruan Reporteri.net.

Kurti ka thënë se dialogu do të jetë parimor dhe i drejtë dhe se Kosova nuk do të trajtohet si objekt në tryezë por si palë e barabartë.Ai është shprehur se në Kosovë assesi nuk do të ketë Asociacion njëetnik.

“Jemi në Prizren dhe ky është vendi ku po flasim për zhvillimin, fëmijët, mendoj që mjaftueshëm gjithandej emisioneve të tjera flasim për dialogun dhe të ardhmen, do të ketë një takim nga mesi i qershorit, por tani jemi në fillim të qershorit.

Në Kosovë nuk mund të kemi Asociacion njëetnik, të mos krijojmë krahina që ndajnë qytetarët.Dialogu do të jetë parimor, i drejtë, ku Kosova nuk është objekt në tryezë por palë e bisedimeve, me dijen, programin tonë e përgjegjësinë që kemi treguar do ta përfaqësojmë Republikën e Kosovës”, u shpreh Kurti.

Zëvendës Ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer dhe Përfaqësuesi Special i BE’së, Miroslav Lajçak, gjatë ditës së djeshme dje dhe sot në kuadër të vizitës në Kosovë janë takuar me liderët e shtetit të Kosovës.

Palmer dhe Lajçak dje takuan presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimin.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkupi dhe Sofja në kërkim të një shansi të ri për marrëveshje

Shkupi dhe Sofja në kërkim të një shansi të ri për marrëveshje

Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Vdes në spitalin e Pejës 71 vjeçari i dënuar për vrasje të rëndë

Vdes në spitalin e Pejës 71 vjeçari i dënuar për vrasje të rëndë

Shefqet Krasniqi thotë se kijameti është afër: Një nga shenjat ndërtimi i pallateve të mëdha

Shefqet Krasniqi thotë se kijameti është afër: Një nga shenjat ndërtimi i pallateve të mëdha

Arrestohet një i dyshuar për grabitjen e parave të bankës në rrugën Prishtinë-Gjilan

Arrestohet një i dyshuar për grabitjen e parave të bankës në rrugën Prishtinë-Gjilan

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë