Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013

22.06.2022 12:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është paraqitur sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ku dhe foli për dakordimin e djeshëm në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe, për udhërrëfyesin për zbatimin e marrëveshjeve për energjinë mes të dyja shteteve.

Megjithatë Kurti, ndërsa komentoi kritikat që pranuan si subjekt, lidhur me këtë veprim, deklaroi se situata në vend është më e keqe sesa marrëveshja e vitit 2013, për të cilën dhe po thotë se e nënshkruan këtë udhërrëfyes si trashëgimi, përcjell klankosova.tv.

”Kemi trashëguar shumë gjëra, që nuk kemi dashur. Po e bëjmë më të mirën me atë çfarë dijmë dhe mundemi me atë që kemi trashëguar”.

”Njësoj siç kam thënë se marrëveshja e vitit 2013, them edhe sot”.

”Ka një mori gjërash që nuk i bëjë me vullnet e dëshirë, gjendja në terren është shumë më e keqe shumë më e keqe se ato marrëveshje të vitit 2013 dhe e marrëveshjeve të tjera”.

”Dhe ne kemi vendosur afate kohore të tilla relativisht të shkurtra për shkak se ditët i kanë si njësi. Krejt në fund, natyrisht do të mund të ketë sfida edhe të tjera përpara. Askush nuk thotë se gjithçka ka përfunduar me tekstin e djeshëm të udhërrëfyesit. Por me BE-në dhe në bashkëpunim me ekspertët tanë, mund ta bëjmë furnizimin e qëndrueshëm, por edhe faturimin e inkasimin e rrymës, në mënyrë që të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës të jenë të barabartë”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013

Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013

Tahiri kërkon sqarime nga Kurti për mospërkrahjen e rezolutës për sigurinë në vend

Tahiri kërkon sqarime nga Kurti për mospërkrahjen e rezolutës për sigurinë në vend

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut