Kurti komenton shkarkimin e Eset Berishës: Sa herë ua cenon interesat bërtasin Amelika, Amelika

13.05.2020 17:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti komenton shkarkimin e Eset Berishës: Sa herë ua cenon interesat bërtasin Amelika, Amelika

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka komentuar sot në një konferencë për media arsyet e shkarkimit të Drejtorit të Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, Eset Berishës.

Kurti ka thënë se janë 14 faqe dokument të vendimit për shkarkim, që e tregojnë arsyen e vërtetë të shkarkimit të Berishës.

“Lidhur me shkarkimin e mbrëmshëm të ish drejtorit të Autoritetit të Aviacionit dua të them se ka një vendim 14 faqesh që e arsyeton këtë shkarkim dhe duhet të lexohet nga të gjithë ata që interesohen. Askund nuk përmendet në atë vendim justifikimi i z.Berishës, nuk ka të bëjë me atë që thotë përkundrazi duhet ta kuptoni që emërimi I tij ka qenë I kundërligjshëm meqenëse ai se ka përvojën e punës si e ka prezantuar”, ka thënë ai, raporton Express.

“Besoj e keni vërejtur të gjithë këtë dukuri, sa herë që zyrtarëve të korruptuar ua cenon interesat korruptive fillojnë e bërtasin Amelika, Amelika. Shtetet e Bashkuara nuk i mbrojnë të korruptuarit. SHBA’të nuk I kanë thënë askujt vidhni nuk kam asnjë kritikë pse kemi bërë shkarkime të bordeve apo të menaxhmenteve , asnjë kritikë. E vetmja kritikë më vjen prej të shkarkuarve. SHBA’të historikisht e kanë luftuar korrupsionin sepse e kanë pa sundimin e ligjit si parakusht për demokracinë. Edhe njëherë i ftoj të gjithë zyrtarët shtetëror që jkur ne ua cënojmë interesat e ngushta korruptive të pushojnë me këtë parullën për amerikanizmin e tyre, si strehë për vetveten”, shtoi Kurti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me gjithë vërejtjet, PDK-ja do të votojë rishikimin e buxhetit

Me gjithë vërejtjet, PDK-ja do të votojë rishikimin e buxhetit

Itali, rritet numri i të infektuarve, 276 persona në 24 orë

Itali, rritet numri i të infektuarve, 276 persona në 24 orë

Deputetët votojnë raportin e Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit

Deputetët votojnë raportin e Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit

Vdes një 34-vjeçar derisa po lahej në Shëngjin

Vdes një 34-vjeçar derisa po lahej në Shëngjin

Fjalimi i Kryeministrit Hoti në konferencën virtuale me Vuçiqin

Fjalimi i Kryeministrit Hoti në konferencën virtuale me Vuçiqin

Në takim me përfaqësuesit e komunitetit boshnjak të Kosovës, Kryeministri Hoti tha se tragjedia e Srebrenicës nuk mund të harrohet asnjëherë

Në takim me përfaqësuesit e komunitetit boshnjak të Kosovës, Kryeministri Hoti tha se tragjedia e Srebrenicës nuk mund të harrohet asnjëherë

205 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore dhe 6 viktima

205 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore dhe 6 viktima

Procesi i rimëkëmbjes ekonomike të fokusohet përmes përkrahjes së prodhimit

Procesi i rimëkëmbjes ekonomike të fokusohet përmes përkrahjes së prodhimit

​KMDLNj: Gjykata Speciale përcaktuese e bisedimeve Kosovë-Serbi

​KMDLNj: Gjykata Speciale përcaktuese e bisedimeve Kosovë-Serbi

Deputetët zgjedhin kryeshefin dhe tre anëtarë të KOSTT-it

Deputetët zgjedhin kryeshefin dhe tre anëtarë të KOSTT-it

​BIK e shqetësuar që lejohen martesat e gjinisë së njëjtë

​BIK e shqetësuar që lejohen martesat e gjinisë së njëjtë

SPAK:  Të respektohen rekomandimet e IKPSH-së dhe vendimet e MSH-së lidhur me masat për parandalimin e pandemisë Covid-19

SPAK: Të respektohen rekomandimet e IKPSH-së dhe vendimet e MSH-së lidhur me masat për parandalimin e pandemisë Covid-19

Arbër Ismajli: Situata është nën kontroll, janë identifikuar burimet e fundit të infeksionit me COVID-19

Arbër Ismajli: Situata është nën kontroll, janë identifikuar burimet e fundit të infeksionit me COVID-19

Isa Mustafa tregon se sot ka rezultuar pozitiv me Covid-19

Isa Mustafa tregon se sot ka rezultuar pozitiv me Covid-19

Futbollisti kosovar rezulton pozitiv me koronavirus në Zvicër

Futbollisti kosovar rezulton pozitiv me koronavirus në Zvicër

Ministrja Bajrami shpalos planet për përkrahjen e sektorit privat pas pandemisë

Ministrja Bajrami shpalos planet për përkrahjen e sektorit privat pas pandemisë